Volvo XC90 Resmen Tanıtıldı

Çinli Geely Grubu bünyesinde bılunan İsveç kökenli otomobil üreticisi Volvo, tamamen yenilenecek 2015 XC90 SUV modelinin sinyalini, aylar öncesinde Detroit Otomobil Fuarı'nda XC Coupe konsept modeli ile vermişti.

Volvo XC90 Resmen Tanıtıldı
 Ancak yıllarca süren araştırma ve geliştirme aşamalarının ardından İsveçli üretici sonunda yeni XC90 modeline ait görselleri yayınladı. Marka yeni SUV modelinde tamamen yeni bir platform ve yeni motor seçeneklerine yer verecek.
Her ne kadar yeni Volvo XC90 tamamen yeni bir tasarıma sahip olsa da aracın ön tasarımından arka farlara kadar eski modelin unutulmadığını da görmek mümkün. Ön tasarımda özellikle yatay T şeklindeki gündüz LED farlarıyla dikkat çeken XC90'daki bu tasarım elementi marka tarafından "Thor'un Çekici" olarak adlandırılmış. 

Tasarımın yanında motor seçeneklerini de yenileyen Volvo, XC90 modelinin standart versiyonunda yer verdiği 2.0 litrelik turbo şarjlı ve süper şarjlı motorun ürettiği 316 beygirlik gücü 4 tekerleğe aktaracak. Daha çevreci ama daha güçlü olmak isteyenler ise aynı motorun 400 beygir güç üreten hybrit versiyonunu tercih edebilecek.

İç tasarımı ise dillere destan olan yeni Volvo XC90'ın kokpiti lüks giyim markalarının kataloglarından çıkmışa benzer oldukça sade ama şık bir görüntü sunuyor. Tesla'dakine benzer bir şekilde kokpite dikey olarak yerleştirilen ekran dikkat çekerken buton sayısı minimuma indirilerek pratiklik üst düzeyde tutulmuş.

Amerika için satış fiyatı XC90 T6 AWD modeli için 48.900 USD olarak belirlenirken, markanın kuruluş yılı olan 1927 yılına ithafen 1927 adet tam aksesuarlı ve özel logolu XC90 satışa sunulacak. Sınırlı sayıdaki bu özel modelin fiyatı da 65.900 USD olacak.
Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2014, 00:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER