Volkswagen Scirocco inceleme

Geçmiş yılların “tavşan” lakaplı ünlü ralli aracı, günümüzün ise kızgın bakışlı güzeli olan Scirocco ilk defa 1974 yılında VW markası altında üretime başladı. Özellikle 80’li yıllardaki performansı ile efsaneleşen Scirocco 2008 yılından bu yana en yeni nesli ile yollarda ve bir çok sportif araç hayranının gönlüne taht kurmuş durumda.

Volkswagen Scirocco inceleme
Genel değerlendirme Puanı: 4

Dış Görünüş ve Tasarım

3. nesli oldukça sportif ve yenilikçi bir görünüme sahip olan Scirocco yan profilden bakıldığında bütün ruhunu ortaya koyan bir çizgiye sahip. Arkaya doğru küçülen camlar ve direksiz kapıları haricinde yatay-eğimli çizgileri ile hız tutkunu olduğunu ifade ediyor. Ön bakışlarındaki kısık/kızgın bakışlı farlar, ince uzun havalandırma bölümü ile yan profildeki ruhu tamamlıyor. Gündüz farları ve sis farlarıda ayrıca bir parlaklık katan ön bakışlar bu aracın ne kadar agresif bir tavrı olduğunu gösteren unsurlardan  sadece bir tanesi. Son olarak arkadan bakıldığında sportline bir araca yakışır şekildekü küçük arka cam, gövdenin üstüne doğru daralan bir tasarım, yanlara kadar taşan sinyal lambaları ve son olarak sportif spoiler ile difüzörün varlığı ise bütün kimliği tamamlıyor. Ancak arka bagajın dışarıdan açılamaması biraz kullanım zorluğu çıkarıyor.
Dış görünüşe biraz daha yakından bakacak olursak, gövde rengi kapı kolları, yarı gövde rengi yarı siyah sinyalli yan aynalar ve kapı koruyucusu siyah şeritler bir bütünlük içinde göz dolduruyor. Aydınlatma için kullanılmış bixenon farların yanı sıra viraj aydınlatma lambası bulunmakta. Ayrıca gündüz farları ile sinyaller aynı lamba içerisinde bulunmakta ve sis farları bu aydınlatma serisini ayrıca tamamlıyor.

Test ettiğim araçta, bu aracın tutkunları tarafından en çok tercih edilen 18” interlagos isimli jantları bulunuyor ve tutkunların neden bu kadar beğendiğini anlayabiliyorum. Markakın logosunun diğer bir çok marka ve modelden farklı olaran havalandırma ızgarasında değil, ön kaputun üstünde olmasıda daha bir sportif ön görünüş sağladığını söylemek yalan olmaz.
Dış Görünüş ve Tasarım puanı: 4/5VW Scirocco Mk1 1974

İç Mekan

Aracın içine ilk binildiğinde standart bir VW C serisi araç kokpiti sizi karşılıyor. Direksiyon, ön göstergeler, medya kontrol sistemi ve klima kontrolleri bazı farklılıklarla Golf, Jetta, Passat ile çok benzer bir görünüme sahip. Ancak bazı farklılıklar sportline bir aracın içinde olduğunuzu hissettiriyor. Altı kesik direksiyon, sportif vites kolu ve beyaz gösterge ışıkları ile canlı ve dinamizmi içinde barındırıyor. Direksiyondan gelişmiş kontrol seçenekleri ile hem medya sistemini kontrol edebilirken hemde araç bilgisayarını yönetebiliyorsunuz. Test ettiğim araçtaki yarı deri yarı kumaş koltuk döşemeleri ile  kap içi döşemleri arasındaki uyum bir bütünlük kazandırıyor. Ayrıca soğutmalı torpido, yükseklik ve ileri-geri ayarlaması yapılabilen kol dayama, kol dayamanın içinde bulunan ipod/iphone bağlantısı ve aux girişi ile dış kaynaktan medya sistemine bağlantı sağlayabiliyorsunuz.
Kokpite biraz daha yakından bakacak olursak 4 panelli ve çift bölgeli dijital klima ile konfor sağlanırken, multimedya cihazındaki navigasyon, aux, ipod bağlantısı özellikleri dijital eğlencede yüksek deneyim keyfi veriyor.
292 lt. bagaj hacmi ile özellikle bu kadar sportline bir araca göre oldukça büyük bir bagajı olduğunu söyleyebilirim. Elbette daralan ve biraz yüksek bir bagaj girişi olmasından kaynaklı kullanımı biraz kısıtlı olsada kullanışlı olduğunu söyleyebilirim.
İç Mekan Puanı: 4/5

Motor


DSG şansımanlı 4 silindir, 1.4 Sportline TSI motora sahip bir araç ile testimizi yaptık. Bilindiği gibi Volkswagen’in en yeni motor teknolojisi olan TSI motorlar artık tüm araçlarında kullanılıyor. Benzin seçeneğini tercih edenler için oldukça iyi bir tercih olduğunu söyleyebilirim. Aracın fabrika verilerine oldukça yakın bir tüketim değeri bulunuyor.

Testerimizde şehir içi 9 lt., şehir dışı 6,5 lt tüketim ile ortalamada 7 lt. tüketim değerleri ile sportline bir araç için oldukça güzel rakamlar. Elbetteki bu rakamlar 90-110 km. hız ve 3500 devir kullanımları ile  alınan değerler. Sportline bir aracı genellikle yüksek devir, bol fren-gaz ve yüksek hızlarda kullanacağınızı düşündüğümüzde elbette bu rakamların üzerinde olacağına emin olabilirsiniz. Benim bu testimde DSG’nin Sport modunu kullanarak yüksek devirde kullanmam ile tüketim değerleri 11-12 lt. civarında görünüyordu. Ama elbette bu şekilde kullanımn verdiği zevk ve keyif tartışılmaz. Araç 5800 devire 160 beygir güç üretebiliyor ve 1500-4500 devir aralığında maksimum 240 tork üretebiliyor.
Aracın Türkiye pazarında 1.4 TSI (122 ps) 6 ileri manuel vites, 1.4 TSI (160 ps) 7 ileri DSG şanzıman ve 2.0 TSI (200 ps) 7 ileri DSG şanzıman şeklinde 3 motor seçeneği bulunurken dizel versiyonu bulunmuyor.
Test ettiğimiz aracın fabrika verilerine göre 0-100 km. hızlanması 8.0 saniye ve maksimum hızı 218 km/s olarak görünüyor.

Motor puanı: 4/5

Konfor & Yol Tutuş


Aracın sportline bir araç olduğunu sürüş şeklindende hissedebiliyorsunuz. Orta-Sert bir süspansiyon sistemi ve sert direksiyonu ile sürücüyü hemen uyarıyor araç. DSG şanzımanındaki Sport modu ile birleştiğinde bu özellikler oldukça keyifli bir sürüş sağlıyor. Elbetteki bu karakterdeki bir aracın ve bu özelliklerin dezavanjları ise yavaş virajlardaki dönüşlerde direksiyon ağırlığı ve küçük tümsekleri bile hissetmeniz sizi normal zamanda biraz rahatsız edebilir.

Spor koltukların sizi kavraması çok güzel olduğu için hiç bir şekilde virajlarda savrulma hissetmiyorsunuz araç içinde, ayrıca her ne kadar aracın arka koltukları ve arka alanı dar görünsede hiçte rahatsız edici bir yolculuğa sebep olmuyor. Küçük arka camlardan kaynaklı biraz karanlık bir havası olsada cam tavan (özellikle sunroof demiyorum) içerisinin aydınlık seviyesini oldukça yükselterek ferah bir iç mekan sağlıyor. Bazı yerlerde yanlış olarak isimlendirilen bu özellik tam olarak açılmadığı için cam tavan ismini alıyor. Sadece arka kısmından 10 cm kadar açıldığı için sunroof demek pek doğru olmaz. Tasarımcılar cam tavanın tam olarak açıldığında aracın aerodinamiğini bozduğu için tam açılmadığını söyleselerde yinede böyle bir araçtan biraz daha gelişmiş bir özellik olması bekleniyor.

Konfor & Yol Tutuş Puanı: 4/5

İnceleme ve resimler:  Murat Yılmaz

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER