2013 Toyota Yeni Auris özellikleri, fotoğrafları ve fiyatı

Avrupa pazarında kompakt hatchback sınıfından daha fazla pay almanın yollarını arayan Toyota, yeni Auris ile gençlerin ve genç ailelerin gözüne girmeye çalışacak.

2013 Toyota Yeni Auris özellikleri, fotoğrafları ve fiyatı

Toyota Corolla, uzun yıllar boyunca hatchback, sedan ve station wagon karoserlerle üretilirken, 2006 yılında hatchback versiyon aileden ayrıldı ve Auris adıyla bağımsız bir model haline geldi. Özellikle Avrupa pazarını hedefleyen Auris, ilk neslinde istenilen başarıyı kazanamadı diyebiliriz. Yüksek tavanıyla hatchbacklerle minivanlar arasında kalan Auris’in tasarımı heyecan verici de değildi. Bu da zaten genel olarak tutucu olan Avrupalı tüketicilerin tercih listesinde üst sıralarda olmasını engelledi.

2013 Auris Testi - Saffetin Garajı video için tıklayın>>

Toyota yeni nesil Auris’le, ki gelecek diğer modellerde de aynı yolu izleyecek, genç kesimi hedeflemeye karar vermiş. Bunun için de hem tasarım hem de sürüşünün daha dinamik olması gerekiyordu. Tasarım açısından bakıldığında Yaris’ten daha sportif bir burun yapısı hemen öne çıkıyor. Keza arkada da sivri köşelere sahip stop lambaları sinirli yapıyı arkaya da taşıyor. Bununla birlikte en önemli yapısal değişikliklerden biri de otomobilin toplam yüksekliğinin azaltılması olmuş. Yeni Auris eskisine göre 55 mm daha alçak ve böylece gerçek bir hatchback haline gelmiş. Uzunluğu 30 mm’lik artışla 4275 mm’ye ulaşan Auris’in aks mesafesi de eskisiyle aynı: 2600 mm. Bu durumda iki nesil arasında yükseklik hariç önemli bir değişiklik olmadığını söylebiliriz. Bu arada daha basık tasarım rüzgar direnci konusunda çok başanlı bir değer olan 0,277 Cd’ye ulaşılmasını (eski nesil: 0,292 Cd) sağlamış. Bu da yakıt tüketimi ve performans konusunda avantaj sağlıyor. Tabii tabanın yerden yüksekliğinin de 10 mm alçaltılması ağırlık merkezinin daha da aşağı çekilmesini sağlarken, taban yapısında birçok bölgenin kaplan¬masıyla hava direnci de düşürülmüş.

Yeni Auris

İç mekan tasarımı da alışıldık. Toyota modellerinden farklı. Yolcuya doğru uzayan orta konsol ve kokpitin yüksek yapısı dikkat çekiyor. Hala bazı Uzak Doğu yerleşimleri olsa da Alman tarzına yalan olması anlaşılır bir durum. Tavan yüksekliğinin azaltılması nedeniyle koltuklar da 40 mm daha aşağı konumlandırılmış. Böylece baş mesafesi sıkıntısı yaşanmıyor. Ön koltuk yapılarının inceltilmesi sayesinde arka koltuk diz mesafesi de 20 mm arttırılmış. Dış boyutları ve aks mesafesi uzamayan bir otomobilde diz mesafesinin artması ve bagajın 360 litreye yükselmesi olumlu özellikler.
Gelelim süspansiyona; artık Auris iki farklı arka süspansiyonla üretiliyor. 133 ve 1.4 D-4D versiyonlarında torsiyon çubuklu, 1,6 litrelik benzinli, 2,0 litrelik dizel ve hibrit versiyonlarda çift salıncaklı arka süspansiyon kullanılıyor. Daha karmaşık yapıya sahip çift salıncaklı sistem elbette virajlarda daha iyi performans sağlıyor. Bu yüzden güçlü versiyonlarda Toyota da VW’nin Golf ve Audi’nin A3’teki stratejisini uygulamış. Böylece üretim maliyetinde de düşüş sağlanıyor. Sonuçta torsiyon çubuklu sistemin maliyeti daha düşük.
Tasarımdan süspansiyona yapılan değişikliklerin yanı sıra kullanılan daha hafif malzemeler sayesinde Auris’in ağırlığı da ortalama 50 kg azaltılmış. Daha çevik ama düşük yalat tüketen otomobile ulaşmanın bir yolu da hafifleme.
Yeni Auris ikisi dizel, ikisi benzinli biri de hibrit olmak üzere 5 motor seçeneğine sahip. Türkiye’ye bu seçeneklerin üçü getiriliyor: 1,4 litre 90.

Sürüş izlenimi

KAROSER

5 kişilik 5 kapılı hatchback, uzunluk x genişlik x yükseklik 4275 x 1760 x 1460 mm, dingil mesafesi 2770 mm, boş ağırlık 1190 kg.

YÜRÜYEN AKSAM

Bağımsız süspansiyon, önde çapraz bağlantılar, helezon yaylar, amortisörler, McPherson süspansiyon, arkada çok kollu bağlantılar, helezon yaylar ve amortisörler, önde ve arkada stabilizatör, önde ve arkada hava soğutmalı disk frenler, lastikler

AKTARMA

Önden çekiş, 6 ileri vites.

MOTOR

Sıralı 4 silindirli, değişken subap zamanlamalı, benzinli motor, 1598 cm3 hacim, 6400 d/d’de 132 HP (97 kW) güç, 4400 d/d’de 160 Nm tork.

PERFORMANS

0-100 km/h 10,0 sn
Maksimum hız 200 km/s
Tüketim B 5,9 lt/100 km

HP dizel, 1,33 litre 99 HP ve 1,6 litre 132 HP benzinli. 2,0 litrelik dizel ile 1,8 litrelik benzinli motora sahip hibrit versiyonlar vergi mevzuatı nedeniyle çok yüksek vergi yükü taşıdığı için ithal edilmiyor.

Test sürüşünde 1,6 litrelik benzinli motor ve manuel şanzıman kombinasyonunu kullandım. 1,6 litrelik atmosferik benzinli ünite elden geçirilip iyileştirilmiş. Öncelikle hareketli parçalardaki sürtünme kaybı azaltılırken daha hafif ve küçük yapılı pistonlar kullanılmış. 11.5’e çıkarılan sıkıştırma oram, yanma odası veriminin iyileştirilmesi ve pistonların yağ püskürtülerek soğutulması diğer yenilikler arasında. VVT-i adı verilen değişken supap zamanlama sistemi artık Valvematic olarak anılıyor. Çünkü hem supap açılma yüksekliği hem de açık kalma süresi de artık değişken olarak kontrol ediliyor. Değişken geometrili emme manifolduyla birlikte bu
” Genç müşteri kitlesine ulaşmak için çok çalışılmış. İsmi hariç herşeyi eskisinden farklı hissettiriyor.
sistem de farklı devirlerde faklı gaz açılarında en az tüketime karşılık en yüksek performansı sağlamaya yardımcı oluyor. 1.6l Valvematic motor tüm bu teknolojilerin yardımıyla 132 HP gücün yanı sıra 4400 d/d’de 160 Nm tork üretiyor. Üstelik 100 km’deki ortalama yakıt tüketimi 5,9 litre olarak açıklanıyor. Bu motorla birlikte satışa sunulacak olan Multidrive S CVT şanzımanla tüketim 5,7 litre düzeyine iniyor.
Yeni Auris’in koltuğuna oturur oturmaz eski versiyonla akrabalık olmadığım düşünüyorsunuz. 1,6 litrelik benzinli motorun alt devirlerdeki çekiş gücü turbo beslemeli rakiplerininkiyle kıyaslanamaz ama orta devirlerde keyif vermeye başlıyor. 6 ileri vitesli manuel şanzıman da net geçişleri ve iyi ayarlanmış oranlarıyla sürüş keyfini artırıyor. Beni en çok şaşırtan yeni direksiyon sisteminin direkt ve hızlı yapısı oldu GT86 dışında hiçbir Toyota’da böyle iyi çalışan bir sistemle karşılaşmamıştım. Çift salıncaklı süspansiyon sisteminin de virajlardaki başarısının yanı sıra Arnavut kaldırımı yollardaki darbe sönümleme yeteneği ve aracın titreşim ile gürültüden uzak yapışım başarılı buldum. İç mekan da yeterince geniş ve ferah. Görünen o ki, Toyota bu kez hedefine daha yakın.

Yeni tasarımda

Keen Look ızgaranın yanı sıra far ve stop lambaları öne çıkıyor.

Orta konsoldaki renkli ve dokunmatik ekran Toyota Touch adını taşıyor. Multimedya sistemleri buradan kumanda ediliyor. Arkada diz mesafesi daha fazla.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2017, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER