Porsche Cayenne'e iki yeni model

Porsche, SUV Cayenne'in iki yeni versiyonunu pazara sunuyor

Porsche Cayenne'e iki yeni model
 3.6 litrelik V6 benzinli motora sahip yeni versiyon ile sportif karakteri en iyi yansıtan harfleri barındıran GTS versiyonu.
Cayenne ve Cayenne GTS modelleri, 19 Kasım’da düzenlenen Los Angeles Auto Show’da gerçekleştirilecek Dünya Prömiyeri sonrasında satışa sunulacak. Her iki modelin de satışları, Türkiye ’de 2015 Mart ayında başlayacak. Porsche Cayenne ailesi iki yeni versiyonla büyüyor. Model yelpazesine eklenen ilk model, daha önceki modellerden de bilinen 3,6 litrelik V6 benzinli motora sahip olan yeni versiyonu; Cayenne portföyünün alt aralığını oluşturuyor. 
Diğer yeni üye ise Yeni Cayenne GTS; çarpıcı sportif karakterini kendi adıyla duyuruyor. İlk olarak 1963 yılında ünlü 904 Carrera GTS modelinde kullanılmaya başlanan ve 2007 yılında modern çağda bu kısaltmayı yeniden canlandıran ilk Porsche modeli Cayenne, şimdi yeni Cayenne GTS olarak pazarda yerini alıyor. 

Yakıt tüketimi düştü 

Porsche’nin dört kapılı spor modelleri ile en başarılı ürün dizisi karışımının yüzde 11 ile önemli bir payına sahip Cayenne GTS’de sunulan 3,6 litrelik V6 çift turbo şarjlı motor, Cayenne S modelinde sunulan yeni motorun performansa odaklı bir şekilde geliştirilmiş hali. Yakıt tüketim değerleri daha düşük ve daha yüksek seviyede performans sergiliyor. Daha önceki atmosferik V8 motorla kıyaslandığında, bu motorun gücü 20 hp daha artırılarak 440 hp seviyesine, torku ise 85 Nm artırılarak 600 Nm seviyesine çıkarılmış ve aynı zamanda yakıt tüketimi 0,9 l/100 km daha düşürülmüş. 

5.2 saniyede 100 km 

Cayenne GTS, 0'dan 100 km/h hıza 5,2 saniyede, opsiyonel Sport Chrono paketi ile ise sadece 5,1 saniyede ulaşabiliyor. Bu hızlanma süreleri, önceki modelden sırasıyla 0,5 ve 0,6 saniye daha az. Maksimum hız ise 262 km/h.Yeni Cayenne GTS modelinde standart olarak sunulan spor egzoz sistemi sportif karakteri ortaya çıkarıyor. Diğer birçok özelliğin yanı sıra süspansiyon sistemi sayesinde Cayenne GTS, sürücüsünü eşsiz yanal dinamiğiyle etkiliyor. Porsche Active Suspension Management (PASM) sönümleme sistemi, sportif bir yapıya sahip. Araç, standart çelik yaylı süspansiyonla 24 milimetre, opsiyonel havalı süspansiyonla ise 20 milimetre daha alçak. Diğer standart özellikler arasında Cayenne Turbo modelinin ön aksta 390 milimetre (arka aksta 358 milimetre) çaplı fren diskleri ve tipik turbo tarzında kırmızı renkli fren kaliperleri yer alıyor.Tasarım özellikleri de Cayenne GTS modeline sportif bir görünüm kazandırıyor. Standart olarak, geniş hava girişleri ile birlikte Turbo modeli ile aynı ön görünüme sahip ve Sport Design paketi ile birlikte sunulan yan etekler ve çamurluk uzantıları, dış hatları tamamlıyor. Bu öğeler ve tavan rüzgarlığı ile arka tampon difüzörü gövde rengiyle sunuluyor. 20 inç RS Spyder jantlar, egzoz uçları, Bi-Xenon farların iç kaplamaları ve karartılmış LED arka lambaların çerçevelerinin yanı sıra tüm yazılarda kullanılan siyah renk ise çarpıcı karşıtlıklar yaratıyor. Ön kapılarda ise GTS harfleri farklılık sağlıyor. 

Yeni Cayenne yine iddialı 

Bir önceki modelden tanınan 300 hp güç üreten 3,6 litrelik V6 atmosferik motorun kullanıldığı yeni Cayenne, 0'dan 100 km/h hıza 7,7 saniyede ulaşabiliyor. Bu değer, opsiyonel Sport Chrono paketiyle 7,6 saniye oluyor. 230 km/h maksimum hız ile bir önceki modelin hız seviyesini yakalıyor. Tüm yeni Cayenne modellerinde olduğu gibi, Coasting (boşta sürüş), otomatik Stop/Start fonksiyonu ve ısı yönetimi gibi genel verimlilik uygulamaları mevcut ve sonuç olarak elde edilen 9,2 l/100 km yakıt tüketimi, önceki modele kıyasla 0,7 l/100 km daha düşük. 215 g/km CO2 emisyonu seviyesi ile bir önceki modele kıyasla 21 g/km daha düşük bir değer sunuyor. 
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER