Singapur Grand Prix Hakkında herşey

Sebastian Vettel ve Fernando Alonso'nun Singapur'da sadece ikişer kez podyuma çıkamadıklarını ya da Marina Bay'da şimdiye kadar her yarışta güvenlik aracının piste girdiğini biliyor muydunuz? Biraz hafızalarımızı tazeleyelim!

Singapur Grand Prix Hakkında herşey
Bu sezon sekizinci kez takvimde yer alacak Marina Bay'da gerçekleşen Singapur GP F1'in ışıklar altında yapılan ilk yarışıydı. 2008'deki yarışı o zaman Renault takımıyla yarışan Fernando Alonso tartışmalı biçimde de olsa kazanmayı başarmıştı.

Alonso'dan bahsetmişken İspanyol pilotun şimdiye kadarki yedi yarışta da puan aldığını belirtmemiz gerekir. Vettel ile birlikte sadece Alonso 7 yarıştan beşini podyumda tamamlamışlardı. Vettel burada üç kez üstü ste  (2011, 2012, 2013) kazanırken, Alonso'nun iki zaferi var. Lewis Hamilton ise üç pole pozisyonuyle bu pistte ilk cepten en fazla start alan isim.

Geçtiğimiz yedi yarışıta güvenlik aracı Singapur'da 10 kez piste girerken, her yarışta en az bir kez güvenlik aracını pistte gördük. 

Red Bull Singapur GP'nin kısa tarihinin en başarılı takımı olurken, burada 4 zafer ve sekiz podyum elde ettiler. Ayrıca Marina Bay'da 100 tur lider giden tek takım da Red Bull. Mercedes ise sadecebir kez burada podyuma çıkabilirken, o da Hamilton'un geçen sezonki zaferiydi. 

Marina Bay pisti ayrıca takvimde en fazla viraja sahip olan pist olarak da öne çıkıyor. 14'ü sol, 9'u sağa olmak üzere 23 viraja sahip olan pist en uzun ortalama tur zamanına sahip pist olma unvanına da sahip. Sadece Marina Bay'dan yaklaşık 2 km daha uzun olan Spa'daki tur zamanları Singapur'la benzer şekilde fazla. 

Pistin yavaş karakteristiği nedeniyle 305 km'lik minimum yarış uzunluğu da en uzun sürede Singapur'da tamamlanıyor. Bir başka deyişle Singpur GP sezonun en uzun yarışı. Şu ana kadar hiçbir Singapur GP 1 saat 56 dakikanın altında tamamlanamadı. 

Singapur GP tarihinde en az farkla zafer de 2010 yılında Alonso'nun Vettel'i sadece 0.239s ile yendiği sezon gerçekleşti. Aksine 2013'te Vettel, Alonso'nun 32.627s önünde zafer kazanmıştı. 

Pistin tur rekoru ise 1.48.574s ile Vettel'e ait. Nico Hulkenberg de 2012'de bu pistte ilk ve tek en hızlı tur zamanı istatistiğini elde etmişti. 

Diğer tüm cadde pistlerinde olduğu gibi Singapur'da da geçiş oldukça zor ve tehlikeli. Şimdiye kadar 7 yarışın beşinde yarışı pole'den başlayanlar kazandı. Bu da %71'lik bir oranla pole sahibinin yarışı kazanma ihtimali olduğunu gösteriyor. 

Burada üst üste sekizinci kez pole'ü alması halinde Lewis Hamilton Ayrton Senna'nın üstü ste pole pozisyon elde etme rekorunu da egale edecek. 

Britanyalı isim ayrıca burada 20. kez üst üste ilk çizgiden start almayı deneyecek. Eğer bunu başarırsa Senna'nın bu rekoruna da sadece 4 ilk çizgi startı kalacak. 

Senna ve Hamilton'dan bahsetmişken bu hafta sonu zafer kazanması halinde Hamilton da Senna ve Vettel gibi 41. kariyer zaferini elde edecek. Senna bu başarıyı 161 yarışta başarmıştı. İlginç şekilde Singapur'daki yarış Hamilton'un da 161. yarışı olacak. 

Lewis Hamilton bu sezon yedi yarış kazanmıştı. Ancak Vettel'in tek sezonda en çok yarış kazanma rekorunu geçmesi için 2013'te Vettel'in elde ettiği 13 yarışı geçmek için geri kalan tüm yarışları kazanması gerekiyor. 

Kaynak: turkiyef1

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2015, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER