Sanal güvenlik aracına yeşil ışık

Formula 1 takımları ve FIA, 2015 yılında sanal güvenlik aracının kullanılmasına yeşil ışık yaktı.

Sanal güvenlik aracına yeşil ışık
Jules Bianchi'nin korkunç kazasının ardından pilotlarının hızlarını daha iyi bir şekilde kontrol altında tutabilmek adına sanal güvenlik aracı sisteminin ilk testleri Austin'de antrenman turlarında başlamıştı.

Pilotların bazıları ilk başta bu sistemin dikkatlerini dağıtabileceğini söylemişti. Ancak daha sonra hız limitini korumanın daha kolaylaştığı gözlemlendi ve FIA bu sistemi kullanmaya karar verdi.

Bu sistemle birlikte tüm tur yavaş gitmek yerine sadece belirlenen noktalarda hız sınırlaması uygulanacak.

FIA sözcüsü tarafından yapılan açıklamada pilotlar sanal güvenlik aracını tercih ediyor.

"Pilotların çoğu sanal güvenlik aracını tercih ediyor çünkü bir çok pilot yüksek hızdan bir anda frenleme konusunda endişe duyuyorlardı."

"Bazı pilotlar bunu görememekten, bazıları ise geç görmekten endişeliydi. Bu tür hız farklılıkları bazı zorluklara neden olabilir."

"Ayrıca pist üzerinde pilotların nerede yavaşlaması gerektiğini gösteren bir çizgi yoktu ve bu sonsuz cezalara neden olabilirdi."

"Genel olarak herkes sanal güvenlik aracını tercih ediyor."

FIA genel olarak sanal güvenlik aracı çalışmalarından dolayı mutlu ve Abu Dabi GP'si esnasında takımlarla bu konu hakkında görüşmüştü.

Bu sistemin 2015'te kullanılmasına karar verilirken beklenmedik sürprizlere karşı FIA, Jerez testlerin bu sistemi kullanmaya devam edecek.

Kaynak:Turkiyef1
Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2014, 23:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER