Renault, Red Bull'la F1 Anlaşmasını Yeniden Görüşüyor

Frankfurt Motor Show 2015'te konuşan Renault CEO'su, Renault'un motor tedarikçisi olduğu günlerin kesinlikle bittiğini doğrularken, Red Bull ile kontratları üzerine görüşmelere de yeniden başladıklarını ifade etti.

Renault, Red Bull'la F1 Anlaşmasını Yeniden Görüşüyor
Fransız otomobil üreticisi halihazırda Lotus ile takımın çoğunluk hissesini almak için görüşürken, Bernie Ecclestone ile de takımın tarihi statüsünü kesinleştirip takım olarak gelirden daha büyük pay alabilmenin yollarını arıyordu. 

Renault CEO'su Carlos Ghosn ise ani bir açıklama yaparak, şirketin motor tedarik ettiği günlerin sona erdiğini belirtti. 

Frankfurt Motor Show'da konuşan Ghosn, "Çok açık ifade ettik. O iş bitti." dedi. 

"Formula 1 otoritelerini çoktan artık motor tedariği yapmayacağımız konusunda uyardık."

"Anlaşmalarımıza ise sadık kalacağız, burada bir sorun yok. Ancak Renault'un motor geliştirici ve sağlayıcısı olduğu günler sona erdi."

Renault'un 2016 sezonunun sonuna dek Red Bull ve Toro Rosso ile sözleşmesi bulunuyor. 

Ancak Red Bull, kontratını bir sezon önce sonlandırmak istemiş ve Mercedes'in motor tedariğini yapmayacağını açıklamasından sonra Ferrari motoruna yönelmişti. 

Ghosn bu konuya ilişkin de, "Sanırım bugün kontratları yeniden görüşmeye başladık. Dolayısıyla kontratların neye dönüşeceğini söylemek için henüz erken." dedi.

61 yaşındaki Brezilyalı, 2010-13 yılları arasında dört kez markalar ve pilotlar klasmanlarında şampiyonluğuna katkı sağladıkları takımın son 18 aydır taraflarına yönelttiği eleştirilerden rahatsızlıklarının da altını çizdi. 

"Ne yazık ki şampiyonluklar kazanırken kimse Renault'tan bahsetmiyordu bile. Kazanan takım gücünü Renault motorundan alıyordu. Dolayısıyla biz de motor üretimine dönüş yatırımını zayıflayan bir ihtimal olarak değerlendirdik."

"Teknoloji değişip V8'lerden şu anki teknolojiye geçtiğimizde motor verdiğimiz takımlardan bazıları için işler iyi gitmedi ve performans gösterememelerinin sede motordu."

"Dolayısıyla bu iş performansınız üst düzeydeyken adınızın anılmadığı, sorun yaşadığınızda ise ilk suçlanan olduğunuz bir iş."

"Bu bir spor. Sadece ben kaybettim ama takım arkadaşım gerçekten şöyleydi, böyleydi diyemezsiniz."

"Bu sportmenlikle ilgili bir şey bana kalırsa. Bir sporda başkaları ile işbirliği yaptığımızda birlikte kazanıp birlikte kaybederiz mentalitesini bekleriz."
Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2015, 14:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER