Miami'nin Formula 1 için planladığı pist düzeni ortaya çıktı!

Miami Formula 1 yarışının gerçekleştirilmesi planlanan pist düzenine ait ilk görüntüler ortaya çıktı.

Miami'nin Formula 1 için planladığı pist düzeni ortaya çıktı!

Yarışın liman bölgesinde gerçekleştirileceği ve sonrasında IMSA, Champ Car ve Formula E tarafından kullanılan bölgeden geçeceği ortaya çıktı.

2019'un Ekim ayında gerçekleştirilmesi planlanan yarışla ilgili nihai karar, salı günü yapılacak şehir komisyonu toplantısında verilecek.

Pist, Miami Heat NBA takımının evi olan, American Airlines Arena'nın etrafından geçiyor ve pist ve padok alanı buranın hemen bitişiğinde olacak.

Start finiş düzlüğünden Biscayne Bulvarı’na doğru iniyor, sonra kendi etrafında dönüp aynı caddeye geri dönüyor. Daha sonra Liman Bulvarı’nın yanında köprüden geçilen hızlı bir bölüm var.

Keskin bir dönüşten sonra, kuzeydoğu 6. Cadde üzerindeki aynı köprüden geçip tekrar bir keskin dönüşe geliniyor. Daha sonra sahil boyunca arena etrafında devam eden, 90 derecelik bir dizi dönüşten sonra tekrar start finiş düzlüğüne geliniyor.

Pistin bazı unsurları, 1983’te ilk kez IMSA tarafından işletilen orijinal Miami cadde yarışı pistini andırıyor. Bu ilk pistte de Biscayne Bulvarı ve arenanın şu anda durduğu yer kullanılmıştı.

1986’da kentin gelişmesi, IMSA’nın düzenlediği yarışın biraz daha kuzeydeki Bicentennial Park’a kaydırılmasına sebep oldu. Bu pist, aynı zamanda 1995’te ters yönde, Jacques Villeneuve’ün kazandığı bir ChampCar yarışına da ev sahipliği yaptı.

Fakat CART 2002 ve 2003’teki iki yarış için eski lokasyona geri döndü. Bu pist, IMSA pistiyle bazı ortak noktalara sahipti ve Biscayne Bulvarı’nı da kapsıyordu.

2015’te Formula E yarışı, arenanın etrafında dolaşan 1.4 millik kısa bir pistte yapıldı ancak sonra daha kuzeye kaydırıldı.

Teklif edilen F1 pisti, suyun üstünden geçip geri dönen ilk pist olacak. 80’li yıllarda orijinal Miami GP pazarlamacısı Ralph Sanchez ve Bernie Ecclestone benzer bir fikir üzerinde tartışmışlardı.

İki uzun düzlük ve onlardan sonra gelecek sert fren alanlarının Bakü tarzı heyecanlı yarışlara neden olacağı umuluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER