IndyCar 2015 sezonu için kural değişiklikleri açıklandı

Indycar’da yeni sezon için üzerinde çalışılan kural değişiklikleri tamamlandı. Yetkililer, başta şampiyonluğu büyük ölçüde etkileyen çifte puan sisteminin uygulandığı yarışlar olmak üzere birçok kural üzerinde değişiklik yapma kararı aldı.

IndyCar 2015 sezonu için kural değişiklikleri açıklandı
Yapılan en büyük değişikliğin, çift puan uygulamasının yapıldığı yarışların azaltılması olarak göze çarpıyor.

Geçtiğimiz sezon İndianapolis 500, Mavtv Fontana 500 ve Pocono 500 yarışlarında çift puan veriliyordu.

Gelecek yıl sadece Pocono ve Fontana’daki yarışlarda çifte puan sistemi uygulanacak.

Sezonun en önemli yarışları olarak göze çarpan İndianapolis ve Sonoma pistlerinde standart puan uygulaması yapılacak.

Sonoma, takvimin sonunda yer alıyor. Sezonun son yarışında çift puan sisteminin uygulanmayacak olması dikkat çekici bir detay.

IndyCar rekabet ve operasyon başkanı Derrick Walker, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; "Yeni takvime baktık ve birçok otomobilin, şampiyonluk için nasıl daha iyi bir çekişme yaratabileceğimiz üzerine düşündük." dedi.

"Kuralların bu yönde şekillenmesinin takımlara herhangi bir dezavantaj sağlayacağını düşünmüyorum."

"Mevcut durumu iyi bir şekilde analiz ettik ve gelecek sezon için bu değişikliğin yapılmasına karar verdik."

"Şampiyonluk için yarışan birden fazla araba var ve final mücadelelerinde rekabeti artırmak yeni sezonu oldukça heyecanlı yapacaktır."

Çift puan uygulamasında sürücüye verilen puanlarda herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Birinci 100 puan, ikinci 80 ve üçüncü 70 puan alacak.

Yarış esnasında sürücülere verilen bonus puanlarında da herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Sıralama seanslarındaki eleme uygulaması devam edecek.

Yarışlar öncesindeki test kurallarında değişiklikler yapıldı. 14 günlük süreci kapsayan testlerde günlere göre farklı oturumlar gerçekleştirilecek.

Pit-stoplarda ise, geçtiğimiz sezondan farklı olarak, pit yolu hızında değişiklik yapıldı. Ayrıca pit esnasında yapılan sürücü değişikliklerinde uygulanan prosedür değiştirildi.

Kaynak:Turkiyef1
Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2014, 23:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER