Geniş lastikler Formula 1'e geri geliyor

Formula 1 takımlarının lastik tedarikçisi Pirelli, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde daha geniş lastiklerin kullanılmasının yarışlara heyecan katacağına inanıyor.

Geniş lastikler Formula 1'e geri geliyor
FIA ve Formula 1 takımlarının teknik şefleri son birkaç haftadır, kullanılan araçları daha heyecan verici hale getirmenin yollarını araştırıyor.

Bu yollardan biri de lastik genişliğinin artırılarak, araçlardaki yol tutuşunu daha üst seviyelere çıkarmak ve sürüş zorluğunu artırmak.

Bunun gibi birçok fikrin beyan edilmesinin erken olmasına rağmen, Pirelli firmasının motor sporları direktörü Paul Hembery, lastik boyutlarının artırılmasının Formula 1’e olumlu yansıyacağını söyledi.

"Konu ile ilgili olarak Charlie Whiting ile görüşmeler yaptık ve her zaman motor sporlarının ihtiyaç duyduğu şeylere açık olduğumuzu karşılıklı olarak belirttik."

"Geniş lastikler mi? Bu oldukça ilgi çekici. 1970 yıllarında kullanılan araçlarda bunun örneğini gördük. Bir drag aracı kadar olmasa da lastikler oldukça genişti."

"Mevcut kullanılan lastikler oldukça küçük. Konu ile ilgili olarak her türlü tartışma ve görüşmeye açığız. Bizim istediğimiz, lastik kuralları ile ilgili değişikliklerin bir an önce bize bildirilmesi."

"Her şeyden önce önemli olan, motor sporlarını istenilen seviyede tutmak. Bu konuda elimizden geleni yapacağız."

Lastik değişiklikleri hakkında FIA kanadından halen resmi bir açıklama yapılmış değil. 2015 ve 2016 sezonlarında sadece aerodinamik değişikliklerin kurallara eklenmesi bekleniyor.

Hembery lastik değişimlerinin 2017 için uygun olabileceğini belirtti.

"2016’da bunu başarmak zor olacaktır. 2017’de gerçekleşmesi daha muhtemel çünkü sözleşmemiz 2016 sezonu sonunda bitiyor. Anlaşmanın yenilenmesi yeni kurallarla bağlantılı olur."

Şuan kullanılan ön lastiklerin genişliği 245 mm, arka lastiklerin ise 325 mm. Hembery, 400 mm’den daha geniş bir lastik kullanılmasının mantıklı olacağını belirtti.

"Bence lastik genişliği 400 mm’nin de üzerinde olmalı. Gelecekte 1000 beygirlik araçlar kullanılacaksa, daha geniş lastikleri kullanmak oldukça mantıklı."
Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2015, 23:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER