Force İndia, Toyota'nın Rüzgar tünelini kullanacak

Force İndia takımı, 2015 sezonuna hazırlık kapsamında araç aerodinamiği üzerinde yapılan çalışmaları güçlendirmek için Toyota firmasının rüzgar tünelini kullanacak.

Force İndia, Toyota'nın Rüzgar tünelini kullanacak
Spyker F1 takımının satın alınmasıyla yeniden yapılandırılan Force İndia takımı, Formula 1’e katıldığı 2008 yıldan bu yana araç performansı yönünden ciddi ilerlemeler kaydetti.

Takım, her ne kadar orta sıralarda yer alsa da, birçok yarışı üst sıralarda tamamlamayı başardı.

Takım, araç üzerindeki aerodinamik verimliliği artırmak için Toyota Firmasının Rüzgar tünelini kullanmaya karar verdi.

Almanya’nın Köln şehrinde bulunan bu rüzgar tüneli, Avrupa’nın en kapsamlı test merkezlerinden biri olarak gösteriliyor.

Sezon içerisinde birçok takım Toyota’nın rüzgar tünelini kullanıyor.

2011 sezonunda Ferrari takımı, Maranello’da bulunan rüzgar tünelinin yanı sıra Toyota firmasının da rüzgar tünelinin kullanılmasına karar vermişti.

Takım Patronu Vilaj Mallya yaptığı açıklamada, takım olarak çok önemli bir karar verdiklerini belirtti.

"Sezon boyunca araç performansını, güç ünitelerinden sonra en çok etkileyen faktör aerodinamiktir. Takım olarak doğru bir karar verdiğimizi düşünüyorum."

"Formula 1’de rekabetçi gücümüzü artırmak istiyoruz. Toyota’nın tesislerini bu yüzden tercih ettik."

"Takım olarak alınan kararların en önemlisinin olduğunu düşünüyorum. Dünyanın en iyi rüzgar tünellerinden birinde test yapacağız."

"Formula 1’e katıldığımız yıldan bu yana ciddi ilerlemeler kaydettik. Eksiklerimizi gidermek için çalışmalarımız sürüyor. Özellikle aerodinamik bakımdan temelleri sağlam atmamız gerekiyordu."

Formula 1 takımları sezon boyunca sadece tek bir yerde rüzgar tüneli testlerinden faydalanabiliyor.

Spor düzenlemelerinin sekizinci ek maddesi; "Her bir Formula 1 takımı, 12 aylık periyotlar boyunca sadece bir test bölgesinde Rüzgar tüneli testlerinden faydalanabilir."

Kaynak:Turkiyef1
Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2014, 00:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER