2018 Mitsubishi Eclipse Cross özellikleri, resimleri ve fiyatı

Mitsubishi, ASX SUV modelinden sonra sessizliğini daha büyük boyutlarda Eclipse Cross SUV modeli ile piyasalara giriş yaptı.

2018 Mitsubishi Eclipse Cross özellikleri, resimleri ve fiyatı

Japon üreticinin yeni jenerasyonunun ilk örneği olan coupe SUV modeli, zengin donanımı ve çarpıcı tasarımı ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Geçtiğimiz aylarda "SUV" segmentine ağırlık vereceğini açıklayan üreticinin açtığı yeni sayfanın ilk ürünü olan Eclipse Cross, segmentinin en yenilikçi ürünlerinden biri olmayı hedefliyor. Daha keskin hatlarının yanı sıra geniş bir iç hacme de sahip olan araç ismini güneş tutulmasından alıyor. Mitsubishi'nin, ASX ve Outlander modellerinin arasına yerleştirmeyi planladığı SUV, iki otomobil ile de benzerlikler taşıyor. 

2670 milimetrelik dingil mesafesine (Outlander 2625 mm), 1805 milimetre genişliğe ve 4405 milimetre uzunluğa sahip olan araç, arka koltuktaki yolculara geniş bir diz aralığı sağlıyor. 

İç kabininde iddialı donanımlara sahip olan aracın giriş versiyonu 7 inçlik bilgi eğlence sistemi, geri görüş kamerası, hız sabitleyici, yağmur ve far sensörünün yanında çarpışma önleme sistemi ve şerit takip sistemi gibi güvenlik donanımlarını da içeriyor. 5 farklı donanım seviyesine sahip olacak aracın en üst versiyonunda Android Auto ve Apple CarPlay uyumlu Smartphone Link Display Audio bilgi-eğlence sistemi bulunuyor.

Kaputunun altında 1.5 litrelik turbo benzinli motora sahip olan araç, bu motordan 163 beygir güç ve 250 Nm tork üretebiliyor. Üretilen bu güç 6 ileri vitesli manuel ya da 8 kademeli CVT şanzıman seçenekleri ile tekerlere iletiliyor. Ayrıca firma aracı 2WD ve 4WD opsiyonları ile satışa çıkaracak.

Mitsubshi, Türkiye'de sene içerisinde 1200 ünite satış yapmayı hedefliyor. Firmanın 2019 yılındaki hedefi ise 3000 rakamına ulaşabilmek. 

2018 Mitsubishi Eclipse Cross Fiyatı

 2018 Mitsubishi Eclipse Cross 1.5 Instyle CVT 4x4199.900 TL 

 2018 Mitsubishi Eclipse Cross 1.5 Intense CVT167.500 TL 

 2018 Mitsubishi Eclipse Cross 1.5 Intense CVT 4x4175.500 TL 

 2018 Mitsubishi Eclipse Cross 1.5 Intense Plus CVT 4x4187.900 TL 

 2018 Mitsubishi Eclipse Cross 1.5 Invite131.900 TL 

Mitsubishi‘nin bu yeni SUV’nun ismi oldukça tanıdık geliyor değil mi? Normalde bu isim 1989 yılında üretime alınmış olan kompakt bir spor arabaya aitti. Japonya TV‘lerinde çığır açan teknolojisiyle bir İngiliz atının adı ve gücünden bahsedilmişti. Eclipse! Mitsubishi, Amerika ile ortak yapım sürecinde bulunarak Chrysler ve Plymouth iş birliği ile yurtdışı satışlarına başlanmış. Şimdi ise ismi,  yerden biraz daha yükselen yapısıyla tekrar hayata geçirilmiş.

Eclipse, 2012 yılı itibariyle kısa süreliğine rafa kaldırılmıştı. Görüyoruz ki efsane bu sefer SUV bir modelde devam ettirilecek. Eclipse’nin sonuna “Cross” getirilerek 4×4 adımlarının temelinin atıldığını anlıyoruz. Japon temsilcisi Toyota’nın RAV4, Nissan’ın Qashqai vb. SUV’ların köklü duruşlarını bozmaya geliyor. Sizlere bir tüyo verecek olursak; Eclipse Cross’un tasarım şefi Nissan’da da başarılı işler çıkartan ve şimdi tüm yeteneklerini Mitsubishi’ye aktaracak olan Tsunehiro Kunimoto dur!

2018 Yeni Mitsubishi Eclipse Croos‘un boyutsal olarak Outlander ve ASXarasında, kalan boşluğu doldurması için oluşturulmuş bir SUV modeldir. Günümüz grafiklerine uyarlanan Eclipse Cross, üreticisinin eksik kalan tarafını bu şekilde tamamlayacaktır. Bakalım, bu tamamen yeni SUV’un özellikleri nelermiş!

İşte Japon Mitsubishi’nin 4×4 SUV’u Eclipse Cross:

Yeni Mitsubishi Eclipse Cross Karoser Yapısı

Yapısal olarak ASX ile ortada buluştukları noktaların olduğunu görüyoruz. Özellikle ön kısımlarda parçaların duruş biçimi ve malzeme yapısınınbenzerliği fark ediliyor. Geçen senelerde tanıtımı ve dijital çizimleri yayınlanan ASX olarak algılanan bu SUV, düşünceleri de tersine çıkarmış oldu. Ancak, ASX’de ki dokunuşlar Eclipse Cross cephesine daha fazla yansıtılmış.

Eclipse Cross Ön Görünümü

Mitsubishi’nin geçiş yaptığı keskin ön tasarımları Eclipse Cross‘a da yansıtılmış. Araçlarda alıştığımız o durgun görüntüler artık tamamen yok oldu diyebiliriz. Üretim bantlarına alınan sedan, SUV vb. araçların yakın tasarım çizimleri ile aynı kare altında çıkartılması gelenek haline geldi. Eclipse Cross’da aynı şekilde!

Eclipse Cross Far Yapısı:

Outlander ile olan benzerliği far yapısında fazlasıyla belli oluyor. Outlander’ı daha da kompak hale gelse ne olur? cevabı Eclipse Cross ile verilmiş bence. Sade ama gösterişli far yapısı, çift bölmeli ve Ledaydınlatmalar mevcut. Dar yapısından dolayı etkileyici bir görüntü sunulmuş.

Eclipse Cross Izgara ve Tampon Yapısı:

Eclipse Cross‘un parıldayan ön kısmında gümüş krom detaylar bolca kullanılmış. Kroma, far altında başlanarak, sis farı bölgesine kadar kavisli şekilde götürülmüş. Geniş olmayan ızgara yapısı da takım halinde krom parçalar ile süslenmiş. Eğer ki Mitsubishi’nin kişisel çalıştığını bilmesek kesinlikle Lexus ile olan ortaklığını ilan etmiştik. Eclipse Cross fazlasıyla Lexus NX Serisi bakışlarına sahip.

Tampon kısmına baktığımızda; büyük sis farlarını içine alan difüzör alanıgöze çarpıyor. Çevresinde farklı şekillerin verildiği ve uygun yapıda imal edildiğini görüyoruz. Hem sadelik hem de çekicilik böylelikle bir arada tutulmuş.

2017 Yeni Kia Niro SUV İncelemesi, Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Eclipse Cross Yan Görünümü

Eclipse Cross‘un profilinden uç kısma doğru baktığımızda Mitsubishi’yi görsek de, arkaya doğru Volvo‘ya dönüşen yapının hakimliği göze çarpıyor.

Tampon altında başalatılan siyah plastik parça, çamurluk etrafından arka tampona kadar uzanacak şekilde yapılmış. Böylelikle SUV olgusu biraz daha vurgulanmış oluyor.

Eclipse Jant Yapısı:

Eclipse için 16″ ile paketlere ve opsiyon listesine göre 18″ arasında jant seçenekleri sunulmuş. Jantların yapı olarak fazla bir efekti yok. Bence bu kısım biraz daha canlandırılabilirdi. Onun dışında profil yapısı D stündanitibaren farklı çizgilerin uygulanışı ile Mitsubishi olduğu anlaşılıyor.

Eclipse Cross Arka Görünümü

Eclipse Cross’u şimdi istediğiz tarafa çekebilirsiniz. Çünkü yarı özgünlük yarı farklı firmadan alınan bakışlar olduğunu görüyoruz. İncelememizin bu kısmında Eclipse Cross’u bir çok farklı firma aracına benzetebiliriz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER