Mercedes-Benz ile Nvidia önemli teknolojik adımlar atıyor

Çip üreticisi ve yazılım devi olan Nvidia Mercedes-Benz ile ortaklık yapacak. Bu ortaklığın ise araçlara yapay zekayla birlikte üstün donanım teknolojisi sunacağı belirtiliyor.

Mercedes-Benz ile Nvidia önemli teknolojik adımlar atıyor

CES 2017 Fuarı önemli açıklamaların merkezi haline geldi. Nvidia Shield oyun konsolları olarak bilinen Nvidia önce Audi markası daha sonra da Mercedes-Benz ile ortak çalışacağını duyurdu. Audi'de otonom sürüş teknolojisini üstlenen Nvidia'nın Mercedes-Benz'le de yapay zeka yazılımları noktasında ekiplerini bir araya getirecek. Donanım devinin 2020 yılına kadar Audi ile birlikte yardım pilot modu oluşturarak otonom sürüşte önemli adımlar attığı biliniyor. Bu şekilde olası tehlikeleri önlemeyi hedefleyen şirket araba dünyasında son sürat yeniliklere devam ediyor.
 
OTOMOBİL TEKNOLOJİSİNDE YAPAY ZEKA DÖNEMİ
Sürüş deneyimini daha konforlu bir hale getirmek isteyen Mercedes-Benz bunu araçlarına konumlandıracağı yapay zeka sistemi ile daha etkin kılmak istiyor. Birçok otomobil markası artık otonom sürüş teknolojisine daha çok önem vererek ileri ki yıllarda öne çıkacak olan sürücüsüz araçların şimdiden öncüsü olmak istiyor. Taksiden minibüse birçok araçta bulunması beklenen otonom sürüşün tehlikeleri önceden fark ederek oluşabilecek kazaların önüne geçeceği de düşünülüyor. Yapay zekanın sürücünün dudak ve yüz hareketlerini okuyan, boş park yerini bildiren ve sürücüyü tanıyan Mercedes araçlarıyla birleştirileceği söyleniyor. Otomobil dünyası için etkili bir adım olan ortaklığın faydaları ise önümüzdeki aylarda ortaya çıkacak.
 
EN GEÇ 12 AY İÇİNDE
Nvidia CEO'su Jen-Hsun Huang CES 2017'de Mercedes-Benz ile ekibinin ortak noktada buluştukları ve anlaşmaya başladıklarını söyledi. Ayrıca Mercedes-Benz Dijital Araç ve Hareketlilik Yardımcı Başkanı Sajjad Khan yaptığı açıklamada Nvidia ile ortak oluşturucakları aracı en geç 12 ay içerisinde kullanıcılara duyuracaklarını söyledi. Sürüş deneyiminin ne yönde değişmesi gerektiğine dair ortak görüş sahibi olduklarını söyleyen Khan buna göre araçta özel planlamalar yaptıklarını söyledi. Şimdilik somut bir ayrıntı olmasa da her iki şirketin de araç için çalışmalara başladığı hatta bu çalışma üzerine son üç yıl içerisinde yoğunlaştıkları söyleniyor. Yapay zekanın sürüclere artık daha kişiselleştirilmiş bir sistem sunacağı , sürücünün ruh halini ve davranışlarını analiz ederek ihtiyaçları karşılayacak nitelikte olmasına önem veriliyor. Sadece otonom sürüş ve belli kalıplara bağlı kalarak değil aynı zamanda gelişen ve öğrenen yapay zeka sistemi kurmak isteyen Mercedes-Benz ve Nvidia'nın önemli teknolojik adımlar atması bekleniyor.
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER