En hızlı elektrikli araba Faraday Future FF91 CES 2017 Fuarı'nda yer alacak

Faraday Future FF91 CES 2017 Fuarı'nda görücüye çıkacak araçlar arasında yer alıyor. 1050 beygir gücünde olan Faraday 100 km'ye sadece 2.39 saniyede çıkabiliyor.

En hızlı elektrikli araba Faraday Future FF91 CES 2017 Fuarı'nda yer alacak

Teknolojik gelişmeler otomobil sektöründe de üstün özellikler sağlayacak adımların atılmasını sağlıyor. Faraday Future FF91 model araçta en hızlı elektrikli araçlardan biri olarak bilinen otomobil dünyasını çok farklı bir noktaya taşıyor. İlk olarak CES 2017 Fuarı'nda ortaya çıkan araç 1050 beygir gücünde ve Çin'in teknoloji öncülerinden Le TV'den de destek alıyor. Oldukça dikkat çeken ve Tesla Motors'a rakip olan Faraday Future FF91 0'dan 100 km'ye 2.39 saniyede çıkıyor. Fakat Faraday'ın özellikleri bununla da bitmiyor.

AYNA ZORUNLULUĞU BİTECEK

Şarjı tam dolu olduğunda 600 km'den daha fazla yol alabileceği söylenen aracın aynaları aslında kamera sisteminden oluşuyor. Bu kameralar aracın içinde bulunan ekran desteği ile ortak hareket ederek sürücünün aynaya bakma mecburiyetini ortadan kaldırıyor. Yarış arabalarıyla atışacak kadar güçlü olan Faraday Future FF91'in kameralarla çevrili olması ise araç içindekilerin güvenliğini arttırıyor. Araçta Tesla'da olduğu gibi bilgi veren ekran bulunuyor fakat Autopilot konusunda Tesla'nın çok daha ileri de olduğu da söyleniyor.  Faraday Future'un kaput kısmında yuvarlak halkaya benzer bir şekilde LIDAR sensörü çıkıntısı bulunuyor. Yani bu da aracın sürücüsüz otomobile dönüştürülebileceğini belirtiyor. Güçlü motorunun yanı sıra araçta ilginç bir park sensörü de bulunuyor. Örneğin eğer aracınızı park edecek yer bulamadıysanız onu bırakıp gittiğinizde kendisi uygun bir park yeri bulduğunda kendisini park ediyor ve konum olarak bildirim gönderiyor. İnternetten de ödün vermeyen araçta Hotspot ve Wifi bulunuyor.

TESLA VE FARADAY FUTURE KAPIŞMASI

Geçtiğimiz yıl FFZERO1 modelini tanıtan şirket beklediği ilgiyi göremediği için iflas iddalarına neden oldu. Henüz şirketten herhangi bir açıklama gelmese de gözler Faraday Future FF91'in CES 2017 Fuarı'nda yapacağı tanıtıma çevrildi. Üstün teknolojik özellikleri sayesinde sürücüsünü tanıyan FF91 sürücüye dinleyeceği ya da izleyebileceği içerik de öneriyor. Araç Tesla’nın S P100D modelinden daha hızlı olduğundan şimdilik ona en yakın rakiplerden biri olarak görülüyor. Toplamda 10 kamera, 12 sensör ve 13 radar bulunan araç otonom sürüş sistemi ile donatılıyor. FF91 modelinin öncelikle 300 adet üretileceği ve bu araçların da 2018 yılında teslim edilmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2017, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER