Honda Civic 1.5 Turbo Teknik Özellikleri

Honda'nın merakla beklenen 1.5 litrelik turbo motoru İspanya da yola çıktı. Peki bu motorla bizi neler bekliyor? Sizin için inceledik.

Honda Civic 1.5 Turbo Teknik Özellikleri
2016'da yenilenen kasası büyük beğeni toplayan yeni Honda Civic'in belki de en büyük eksisi 1.6 litrelik atmosferik motoruydu. Yeni kasayla gelen 7 ila 5 inç arasında değişen multümedya sistemi, arttırılan iç mekan kalitesi, hissedilir biçimde arttırılmış diz mesafesi ve 519 litrelik bagaj hacmiyle küçük Accord övgülerini bile almıştı. Yine de rakiplerinin küçük hacimle büyük güç üreten aşırı beslemeli motorları karşısında zayıf kalan Honda, bu eksikliğinide giderdi. 1.5 litrelik yeni turbo motoruyla Civic artık oldukça iddalı.

TEKNİK ÖZELLİKLER
182 ps güç ve 280 nm tork üreten yeni motor 0’dan 100’e yalnızca 7,2 saniye de çıkıyor. Maksimum hızı 200 km. sınırlandırılan Civic'in 1900rpm den itibaren maksimum torkunu veriyor olmasıda motorun esnekliği açısından oldukça büyük bir artı. Avrupa ve Amerika pazarında 6 kademeli ve 6 kademeli CVT şanzumanla satışana başlandı. Ancak ülkemizde şimdilik sadece 6 kademeli CVT şanzımanla satışa sunulacak. CVT demişken eklemekte fayda var. Özellikle performanslı kullanımlarda sorun yaratan şanzıman oldukça geliştirilmiş. Oldukça düşük olan 0-100 değerindende anlaşılacağı gibi artık geçişleri çok daha hızlı ve eskisi gibi anlamsız takılmalar-boğulmalar yok. Ayrıca 1.5 litrelik versiyonda şanzıman direksiyonun arkasında ki kulakçıklarla da kullanılabiliyor. Her ne kadar fabrika verileri henüz elimize ulaşmamış olsa da bizim tecrübelerimize göre 1.5 litrelik motor ortalama 7.5 litrelik yakıt tüketim değerine sahip.
İşin özü; yeni nesil motorla gelen daha yüksek performans, daha düşük yakıt tüketimi, iyileştirilmiş şanzıman... Görünen o ki Honda yeni motoruyla Yeni Civic'de artık sadece zevklere değil akla da hitap etmek istiyor. Hem yakışıklı, hem mantıklı.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER