TOFAŞ'tan yeni araç müjdesi!

Tofaş, 520 milyon $'lık binek projesiyle 'yeni bir başarı öyküsü' yazma iddiasında.

TOFAŞ'tan yeni araç müjdesi!

CEO Kamil Başaran, yeni projenin sıfırdan geliştirileceğini ve araç platformunun Fiat Grubu'nun diğer modellerinde de kullanılacağını söyledi.

Geçen ay, 2015 yılında piyasaya sunulması hedeflenen 520 milyon dolarlık yeni binek yatırımı için düğmeye basan Tofaş, yakın dönem planlarının bu proje ile sınırlı kalmayacağının sinyalini verdi. Tofaş CEO'su Kamil Başaran, yeni projenin tamamen sıfırdan geliştirildiğini ve yepyeni bir otomobil olacağını belirtti. Başaran "Sektörde rekabeti maksimum seviyeye getirecek bir proje. Tofaş yepyeni bir geleceğe açılıyor. Aracın platformunu da biz geliştiriyoruz. Geliştirdiğimiz platform, Fiat Grubu'nun başka modellerinde de kullanılabilecek" dedi. Tofaş yeni modelden 2015-2023 arasında 580 bin adet üretmeyi planlıyor.

İKİNCİ MODEL DE GÜNDEMDE

"Başarı hikayesi yazacak, fikri mülkiyet hakları bize ait bir araç olacak" diyen Başaran, daha önce yaptığı iki yeni model olacağı yönündeki açıklamalar konusunda ise "Şu an için bir ya da birden fazla araç olduğunun önemi yok. Çalışmaya devam ediyoruz. Söylediklerimizin arkasındayız. Biz Fiat dünyasında global oyunun bir parçasıyız" diye konuştu. Başaran, 500 bin ve üstü kapasiteye çıkmalarının söz konusu olup olmayacağına ilişkin de "Tofaş'ta kapasite artırımı için her zaman yer var. Yeter ki o aşamaya gelelim" dedi.

'ALTIN FABRİKA' SAYESİNDE

Başaran, bu yılın başlarında otomobil tarihine geçecek ve başarı hikayesi yaratmak üzere yola çıkacak yeni modeller üzerindeçalıştıklarını kaydetmişti. Öte yandan Bursa fabrikası, 'Dünya Klasında Üretim Programı' ekibinin denetimleri sonucunda 'Altın Fabrika' seviyesine yükseldi.

TİCARİDE HIZLI ÖNLEM ALINMALI

FIAT Marka Direktörü Okan Baş, hafif ticari araçlardaki düşüşün ciddi bir hale geldiğini belirterek, "Ticaride bu noktaya gelineceğini kimse tahmin etmedi. Artık bir şeyler yapılması, hızlı önlem alınması gerekiyor. Olaya Türkiye'nin otomotiv sanayisine verdiği önem açısından bakmalı" dedi. Ticari araç satışlarının özellikle bu yıl yüzde 14'e yakın düşüş kaydettiğini, ekim ayında bu oranın yüzde 33'e çıktığını anımsatan Baş, hafif ticari müşterilerinin, pek çok nedenden dolayı artık binek otomobillere geçiş yaptığını da söyledi. Baş "Bunu Fiat 500L ve Freemont'ta bizzat görüyoruz. Her iki modelin müşterileri arasında, daha önce Doblo müşterisi olanlar az değil" dedi.

Kaynak: Star Gazetesi
 

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 00:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER