Rusların Belediye Otobüsü Turu

Tarihte otobüs kelimesi ilk olarak ‘Omnybus’ olarak tanımlanmıştır. Bu kelimenin finansal alanda da benzer başka bir anlamı mevcut.

Rusların Belediye Otobüsü Turu
Tarihte otobüs kelimesi ilk olarak ‘Omnybus’ olarak tanımlanmıştır. Bu kelimenin finansal alanda da benzer başka bir anlamı mevcut. Finans piyasasında omnybus olarak farklı amaçlar uğruna bir araya gelen yatırımcıların oluşturduğu hesaplara deniliyor. 

Tüm dünyada oldupu gibi ülkemizde de son zamanlarda sık sık omnybus kelimesini duyar olduk. Bu kelimenin ülkemizde sık olarak kullanılmaya başlamasının sebebi ise, ABD tarafından Rus bankalarına konulan yasak. Rus bankaları yasağı delebilmek için Türkiye’ye geliyor ve bu yöntemden yararlanıyor. Ruslar bu sistemi ilk olarak Güney Kıbrıs’ta uygulamaya başlamış fakat Avrupa Birliği hükümetlerinin de Rus bankalarına karşı aldığı yasak kararı sonucunda artık bu uygulama ülkemizde uygulanmaya başladı. 

Avrupa devletlerinin de Rus bankalarına karşı bir tutum sergilemesi sonucunda Rus bankaları oldukça büyük bir hacim kaybetmiş büyük miktarlarda paraları batmıştı. Oldukça yüksek miktarda para kaybeden Rus bankalar yolunu Türkiye’ye çevirdi ve aracı kurumlar aramaya başladı.

Aracı kurum arayışlarını kendi isimlerinin kullanılmaması için uygulayan Ruslar, toplamda 6 ayrı fon üzerinden aracı kurumları kullanıyor. ABD ve Avrupa yasak olan Rus isimlerinin Türkiye’de serbest olması nedeniyle yatırımları ülkemize çeviren Rus bankaları ABD ve Avrupa’nın bu konudan haberinin olmaması için ‘Omnybus’ adı altında açılan hesaplarla işlemlerini yürütüyor. Rusların bu uygulamaları ülkemizde bazı kurumlar tarafından reddedilse de bazı kurumlar böyle bir uygulamayı gerçekleştirebiliyor.
Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2014, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER