Otomotivde maliyet düşüren Türk imzası

İzmir'deki Gediz Üniversitesi'nden Doç. Dr. Selim Solmaz, yerli otomotiv teknolojileri çalışmalarında heyecan uyandıran yeniliğe imza attı. Elektrikli ve hibrit araçların yüksek maliyetini aşağıya çeken, performansı ve güvenliği artıran sistem geliştirdi. Otomotivde yeni sayfa açacağı belirtilen teknolojiye TÜBİTAK sahip çıktı.

Otomotivde maliyet düşüren Türk imzası

Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selim Solmaz, geleceğin araçları olan elektrikli ve hibrit otomobiller için 'yeni nesil aktif güvenlik kontrol sistemi' geliştirdi. TÜBİTAK, otomotiv sektöründe heyecan uyandıran projeyi 500 bin TL'lik hibeyle destekledi.

Doç. Dr. Solmaz, yeni teknolojinin otomotiv sektöründe bir ilk olduğunu ifade etti. Genç bilim adamı, elektrikli ve hibrit araçların maliyetini tahmini olarak yüzde 10 aşağıya çekmeyi sağlayacağını, aynı zamanda da performansı ve güvenliği artıracağını dile getirdi. Doç. Dr. Selim Solmaz, şu bilgileri verdi:

"Otomotiv markalarının şu an uyguladığı ABS, ESP, EBD, ASR ve ROP gibi aktif güvenlik kontrol sistemleri, hidrolik fren altyapısını kullanıyor. Bu sistemler maliyeti önemli ölçüde artırırken, aracı da ağırlaştırıyor. Elektrikli ve hibrit araçların zaten yüksek olan maliyeti, mevcut sistemlerin pahalılığı yüzünden daha da artıyor. Bu otomobillerin hem çevre dostu olmaları hem düşük yakıt tüketimlerine rağmen istenen düzeyle yaygınlaşmamasında, pahalı olmalarının yanında bir diğer neden de performanslarının henüz istenen düzeye ulaşamamış olması. Bizim geliştirdiğimiz teknoloji elektrik motorundan destek alıyor, çalışma mekanizması tamamen farklı ve oldukça hafif. Bu yeni sisteme geçildiğinde araçlar ucuzlayacak, ağırlığı azaldığı için yakıt tüketimi daha da düşecek, performansı yükselecek. Ayrıca mevcut güvenlik sistemlerine göre daha güvenli sürüş imkanı sunacağı için kazaları da azaltacak."

2 YIL İÇİNDE UYGULANABİLECEK

Doç. Dr. Selim Solmaz, TÜBİTAK'tan '1003-Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı' kapsamında alınan hibeyle 2 yıl içinde bu yeni teknolojiyi uygulama aşamasına getireceklerini ve bu proje kapsamında birçok ticari fikir doğabileceğini de ifade etti. Gerekli tüm testleri tamamladıktan sonra otomotiv firmalarına sunacaklarını belirten Doç. Dr. Solmaz şöyle konuştu:

"Böylece, ileri teknolojinin kullanıldığı otomotiv sektörünün en gelişmiş aşaması olan elektrikli ve hibrit araçlar alanına bir Türk teknolojisini kazandıracağız. Akaryakıta bağımlılığı ortadan kaldıran, doğaya zarar vermeyen çevre dostu elektrikli otomobillerin kullanımının artmasına katkıda bulunacağımız için mutlu ve gururluyuz."

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 14:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER