Otomobili dizel mi almalı, benzinli mi

Yılda 15 bin kilometrenin üzerinde yol yapan sürücülerin dizeli tercih etmesi tavsiye ediliyor. Otomobili dizel mi almalı, benzinli mi

Otomobili dizel mi almalı, benzinli mi

 Yeni araba satın alacak sürücülerin en büyük sorularından biri olan dizel mi, benzinli mi çelişkisinin yanıtını Bosch verdi.

Dizelin aracını yoğun şekilde kullananlar için faydalı olduğu, diğerlerinin ise benzinli bir otomobil seçmesi gerektiği kabul edilir.

Sonuçta, dizelle çalışan bir otomobil, yüzde 25’e kadar daha az yakıt tüketirken benzinli otomobiller ise genellikle fiyat, sigorta ve işletme masrafları açısından sıklıkla daha ucuz.

15 BİN KM SINIRI

Almanya’da, modele bağlı olarak, dizelle çalışan bir otomobil yılda 15 bin kilometrenin üzerinde yol kat edildiği takdirde yapılan fazladan yatırımın karşılığını veriyor.

Karşılaştırılabilir modellerde benzinli ve dizel araçlarda göze çarpan en önemli fark, dizel aracı alırken benzinli araç ile arasında olan fiyat farkı. Araç ne kadar fazla yol kat ederse, dizel teknolojisinin sayesinde yapılan yakıt tasarrufu ile ilk yatırımınızı geri kazanma süreniz o kadar daha kısalıyor.

HER İKİSİNİN DE GÜÇLÜ OLDUĞU YÖNLER

Sürücüler hangi motor tipini seçeceklerine karar verirken salt yılda kaç kilometre yol kat edeceklerinden daha fazlasını dikkate almalı.

Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young, konuyla ilgili “Her iki güç aktarma organının da farklı araç sınıflarında kendilerine has güçlü yönleri var. Modern bir benzinli güç aktarım organı kompakt otomobilleri dahi verimli hale getirirken gelişmiş bir dizel güç aktarım organı ise büyük bir steyşın vagonda tüketimi düşürüp, sürüş keyfini yükseltebilir” diyor.

Diğer segmentlerde de benzer avantajlar bulunuyor. Her ne kadar modern benzinli güç aktarım organlarının cevap verme yeteneği bunların gösterişli spor arabalarda öne çıkmasına yardımcı oluyorsa da, dizel güç aktarım organlarının güçlü torku da bunları büyük SUV’ler için en iyisi yapıyor.

Türkiye’de trafik kaydı yeni yapılan araçlara bakıldığında, araçların yüzde 58,8’inin dizel, yüzde 41,2’sinin benzinli olduğu görülüyor. 2013 yılında, Türkiye’de piyasaya sunulan binek otomobil ve hafif ticari modellerin sayısı ise, dizelde 230, benzinlide 213 olarak tespit edildi.

Örnek Karkarşılaştırma


Kriterlerini belirtmiş olduğunuz araçlardan Dizel  olanı tercih ederseniz katedeceğiniz her  1.000 km  yol için  141 TL  daha az yakıt masrafı yaparsınız. Dizel araçların bakım masrafları sanıldığı kadar yüksek olmamakla birlikte her 1.000 km için ortalama +10 TL civarındadır. Bu durumda Dizel otomobili tercih ederek katedeceğiniz her 1.000 km  için net olarak 131 TL  tasarruf sağlayacağınızı söyleyebiliriz.

Yılda 10.000 km  yol yapacaksanız, 1 yıl  sonundaki tasarrufunuz 1.310 TL  olacaktır. Aracınızı satın alırken ödediğiniz fark:  10.000  TL'dir. Yılda  10.000  km yapacaksanız satın alırken ödemiş olduğunuz farkı  sonra telafi edebilirsiniz. Bu süreden sonra yapacağınız her 1.000 km  için 131 TL  kâr edersiniz. Ayrıca karşılaştırmamıza konu olan araçların 2. el değerlerini kıyaslarsak dizel  olan aracın daha yüksek fiyata satılacağını ve 2. el değerindeki bu farkın da sizin için kâr olarak değerlendirileceğini hatırlatırız. Ancak, ekonomik açıdan değerlendirmek gerekirse 7.6  yıllık sürenin yapacağınız yatırımın geri dönmesi için kabul edilebilir sürenin dışında olduğunu belirtmeliyiz.
Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2014, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER