Otomobilde çipli takip dönemi

Kaçak yakıt alımının önüne geçebilmek için artık araçlarda çipli sistem kullanılacak. Böylece otomobillerin hangi istasyondan yakıt aldığı da belli olacak.

Otomobilde çipli takip dönemi

Otomobil kullanıcıları artık HGS ve OGS'ye benzer şekilde çipli sistem kullanacak. Kaçak olarak alınan yakıtların belirlenmesi amacıyla kullanılacak bu sistem için Emniyet Genel Müdürlüğü ve Maliye Bakanlığı ortak çalışmalarını yürütüyor. Sadece kaçak akaryakıt için değil terör örgütlerinin düzenlediği eylemlerin de önüne geçmek isteyen yetkililer bu şekilde eylemlerde kullanılan araçların yerini de belirleyebilecek. Tescilli olarak trafiğe çıkan araçlarda plaka numaralarını içeren çip olarak hem Hızlı Geçiş Sisteminde hem de Otomatik Geçiş Sisteminde kullanılan kart ve etiketlerin takılacağı belirtiliyor. Araçlara bir nevi kimlik niteliğinde olacak bu çiplerin 2-3 liralık etiket şeklinde kolaylıkla uygulanması planlanıyor.

Araçların takip edilebilmesi açısından önemli olan bu etiketlerle terör örgütlerinin eylemlerinde kullandığı araçların belirlenmesi daha kolay olacak. Kaçak yakıt alımını engelleyerek vergi kaçakçılığını önleme de etkin rol oynayacak olan bu etiketlerle alınan hangi aracın akaryakıtını nereden aldığı anlık olarak belirlenebilecek. Camlara yapıştırılması planlanan etiketleri akaryakıt istasyonlarında bulunan pompaların da okuyabilecek nitelikte olacağı belirtiliyor. Azerbaycan'da ve başka ülkelerde de uygulanan bu sistem de maliyeti daha düşük olan kartların olması da ön planda oluyor. Bu şekilde yenilenmiş cihazlar üstünden GİB Bilgi İşlem Merkezi'ne alış satış bilgileri anında online olarak ulaştırılmış olacak.

OTOMATİK ÇALIŞACAK 
Çalışmalarını hızlandıran yetkililer şimdilik bu etiketlerin nereden alınacağı ya da ne zaman uygulanacağına dair kesin bir açıklama da bulunmadı. Sistemin tamamen otomatik olarak çalışması bekleniyor ve elle müdahalenin yapılamayacak şekilde bozulmadan kullanılması hedefleniyor. Bir aracın hangi akaryakıt istasyonundan yakıt aldığını belirlemek için plakasının girilmesi yeterli olacak.  Böylece terör örgütlerinin kullanımında olan araçlar da belli olacak. Kısa zaman içerisinde başlatılması beklenen uygulamanın birçok açıdan faydalı olmasına dikkat çekiliyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2017, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER