Otomobil güç ve zenginlik sembolü

Türkiye'de otomobil yüzde 51 ile sosyal statü simgesi olarak görülüyor. Otomobilleri güç ve zenginlik göstergesi olarak algılayanların oranı premium markalarda yüzde 81'e kadar çıkıyor

Otomobil güç ve zenginlik sembolü
 Türkıye'de otomobil sosyal statü simgesi olarak görülüyor. Yani Türkler otomobillerini maddi durumlarını gösteren birer kartvizit gibi algılıyorlar. Otomotiv Yetkili Satıcıları Dernegi (OYDER) adına GfK'nın toplam 2 bin 546 kisi ile gerçeklestirdigi "Otomobil Alıcıları Takibi Arastırması'nın sonuçları açıklandı. Rapora göre, otomobil yüzde 51 ile sosyal statü simgesi olarak görülürken, premium marka satıslarda bu oran yüzde 81'e kadar yükseliyor. Arastırmada otomobilden sonra en fazla sosyal statü simgesi olarak yüzde 22 ile ev görülüyor. Evden sonra giyim, cep telefonu, saat ve takı geliyor. Arastırmaya göre otomobil satın alan her iki kisiden biri kredi kullanırken, yeni araç alımında karar vermedeki ana motivasyon "mevcut isine olan güven" olarak belirlenmis. Otomobilin dizaynı ve teknolojik özellikleri otomobil seçiminde ilk sıraya yerlesirken yakıt tasarrufu, güvenlik özellikleri ve emisyon degerleri son sıralarda yer alıyor.
KİM DAHA İYİ SÜRÜCÜ?

Arastırmada ortaya çıkan bir baska ilginç sonuç da trafikte hiç bitmeyen bir tastırma konusu olan "erkekler mi kadınlar mı daha iyi otomobil kullanır" sorusuna verilen cevaplar oldu. OYDER-GfK arastırmasına katılan her 10 erkek sürücüden 6'sı kadın sürücüleri trafikte basarısız bulup "hiç iyi araç kullanamıyorlar" derken, kadın sürücüler tam tersi erkek sürücüleri yüzde 75 oranında basarılı buluyorlar. Ankette sorulan "sürücü olarak kendinizi nasıl buluyorsunuz" sorusuna erkekler yüzde 84 oranında "kendimi basarılı buluyorum" derken, kadın sürücülerin kendilerini basarılı bulmalarının oranı ise yüzde 52'de kalıyor.

Dört yılda bir değiştiriyoruz

Rapora göre Türkiye'de araç değiştirme süresinin ortalama 4 yıl olduğu ortaya çıkarken, otomobil satın almaya karar verme ile otomobili satın alma arasında geçen süre 4 ayı buluyor.
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2014, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER