Kış lastiği takmayana 519 TL ceza

Yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara kış lastiği kullanma zorunluluğu 1 Aralık tarihinde başlıyor. Denetimler sırasında kış lastiği takmayanlara 519 TL ceza uygulanıyor

Kış lastiği takmayana 519 TL ceza
Her yıl karlı ve buzlu zeminde yaklaşık 20 bin adet kaza medyana geliyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UBAK)'nın 2012 yılında yürürlüğe aldığı, yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara, kış lastiği kullanma zorunluluğu getiren yönetmelik 1 Aralık tarihinde başlıyor. Kış lastiği yönetmeliğiyle kaza sayılarında azalma sağlanması hedefleniyor. Soğuk havalarda yumuşaklığını kaybetmeyen özel hamur karışımı ve karlı/ buzlu yollarda bile tutunma sağlayan özel sırt deseni sayesinde kış lastikleri, her türlü hava ve yol koşulunda daha emniyetli bir sürüş sağlıyor. Kışın sıkça yaşanan can ve mal kayıplarıyla sonuçlanan trafik kazalarının azaltılmasında, kış lastiği kullanımı hayati bir önem taşıyor.

YOLA DEVAM ETTİRİLMİYOR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın hazırladığı ve 2 yıl önce yürürlüğe giren "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkındaki Yönetmelik"e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kış lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmiyor. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira para cezası uygulanıyor. Yönetmelikteki kış lastiği takma zorunluluğu, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsıyor.

FREN MESAFESİ KISALIYOR

Karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde yaz lastiklerine göre çekiş gücünde yüzde 25'e varan avantaj sunuyor. Kış koşullarında yapılan sürüş testlerine göre, yaz lastikleriyle 50 km/s hızla giden bir aracın fren mesafesi 44 metre iken, bu ölçüyü 36 metreye kadar düşürebiliyor. Bu kısalan 8 metrelik fren mesafesi de yaklaşık iki binek araç boyuna denk geliyor. Karlı bir yüzeyde 45 km/s hızla yol alan bir aracın fren mesafesi, zincir takılmış lastikle 31 metre iken kış lastiği ile 12 metreye düşer.

KULLANILMAYAN LASTİKLER DEPOYA

Kullanılmayan lastiklerin kuru, serin, güneş ışığı almayan ortamlarda güvenli bir şekilde saklanması gerekir. Kış lastiği kullanımını yaygınlaştırmak isteyen lastik firmaları, kullanılamayan lastikler için depolama hizmeti sunuyor.

4 LASTİĞİ BİRDEN DEĞİŞTİRİN

Araçta sadece 2 lastiğin kış lastiği olması ani frenleme, viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırır. Bu nedenle kış lastiklerinin 4'lü set olarak kullanılması gerekir.
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2014, 15:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER