Kış lastiği sezonu açıldı

Kar İstanbul’u etkisi altına aldı. Kış lastiği bazı esnaflar ise satacak lastik bulmakta zorlanıyor.

Kış lastiği sezonu açıldı
Vatandaş’ın kış lastiği alımını son dakikaya bırakması, bayiler ile müşteriyi karşı karşıya getirdi. İstanbul Avcılar’daki bir lastik bayisi üretici firmaların yeterli sayıda lastik göndermediğinden yakındı.

Kar kapıyı çalalar gelmesine rağmen İstanbul yine kara hazırlıksız yakalandı. Beyaz afet kentin dört bir yanını sararken trafik iyice içinden çıkılmaz bir hale geldi. Fiyatları 100 ila 950 lira arasında değişen kış lastikleri ise kapış kapış satılıyor. Avcılar’daki Sunay Çengeloğlu lastik bayiisindeki yetkililer. Lastik fiyatlarına bu yıl zam yapılmadığını söylüyor.

LASTİK YETİŞTİRMEKTE ZORLANIYORLAR
Bayide çalışanlar vatandaşların kar lastiklerini önceden almamaları yüzünden lastik imalatçılarının dağıtıcılara mal göndermediğini ifade ediyorlar. Şu anda ise vatandaşların lastik bayilerine akın ettiğini söyleyen yetkililer lastik yetiştirmekte zorlandıklarını anlatıyorlar. Bağcılar’da lastik işiyle uğraşan Uğur Ticaret firmasının çalışanları ise kış lastikleri satışında yoğunluk olduğunu fakat kendi firmalarının talebi karşılama konusunda stok yapıp önlem aldıklarını söylüyor.  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın ticari araçlara getirdiği kış lastiği takma zorunluluğu ise esnaflara yaradı.

ESNAFIN YÜZÜ GÜLDÜ
Kutlu Oto Lastik sahibi Yunus Kutlu, kışlık lastiklerin sürücüleri birçok faydasının olduğunu söyledi. Kutlu, “Arabaların kayması, fren anında aracın hareket etmesi, gidişatı ve süratinde oldukça fark oluyor. Bu nedenle tüm sürücülere, araçlarına kış lastiği taktırmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.Vatandaşlar ise kış lastiği zorunluluğu uygulamasını yerinde bulduklarını belirterek, uygulamaya tüm sürücülerin uyması gerektiğini söylediler. Kış lastiği zorunluluğunun güzel bir uygulama olduğunu ifade eden Zübeyir Özdemir adlı vatandaş, “Gerçekten bu yasamız çok güzel. Vatandaşların yolda kalmamaları için devletimizin getirdiği güzel bir tedbirdir. Yoksa bazı sürücüler hayatını da hiçe sayıyor, diğer vatandaşların da hayatını hiçe sayıyor. Bu nedenle bu yasa özellikle bizim yöremiz için çok iyi bir yasadır. Umarım herkes buna uyar” dedi.

 
KIŞ LASTİĞİ NE İŞE YARAR?
Trafik Kanunu’nda yer alan araçların mevsim şartlarının uyumlu hale getirilmesi maddesine dayanarak trafik ekipleri, özel araçları kontrollerini yoğunlaştırdı. Bu denetimlerde trafik ekipleri lastikleri kontrol ederek diş derinliği yetersiz olan lastiklere sahip araç sahiplerine ceza kesebilecek. Kış lastiği kullanmayan veya 1.6 milimetrenin altında diş derinliğine sahip araçlar, standart koşullar sağlanana kadar trafikten men edilebilecek. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün uygulaması ile özellikle gizli buzlanmanın olduğu, ani kar yağışlarının ciddi gecikmelere sebebiyet verdiği hatlarda kazaların önlemesinin yanı sıra, araçların yolları kapatmasına ve trafiğin gecikmesinİ engellemek gibi önemli bir işlev de gerçekleşecek.
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2013, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER