Fransız PSA grubu dolandırıldı mı?

Bu yılın başında Amerikan şirketi General Motors'tan Opel'i satın alan PSA grubu ( Peugeot-Citroen) kandırıldığını ifade ederek parasını geri istiyor.

Fransız PSA grubu dolandırıldı mı?

PSA grubu, Alman marka Opel'i 1.3 milyar Euro'ya satın almıştı. Reuters'in yaptığı habere göre; PSA'nın Opel marka araçların karbon emisyon derecelerinin yüksek çıkmasından dolayı yüksek rakamlı bir ceza ile karşı karşıya gelebileceğini duyurdu. 

Cezanın nedeni ise, Avrupa Birliği (AB) 2020-2021 yılları arasında bugün 130 gram olan karbon salınım limitini 95 grama düşürdü ve bu limitin üstünde olan araçlar AB ülkelerinde satılamayacak. 

PSA CEO'su Carlos Tavares, "Emisyon rakamları konusunda yanlış yönlendirildik ve anlaşmayı imzaladıktan birkaç hafta sonra karbon emisyonu rakamları hakkında bir yanlışlık olduğunu anladık" ifadesini kullandı.

Bu yüzden PSA grubu GM ( General Motors)'den 800 Milyon Euro para istiyor. Bu olaydan sonra üretim ve yeniden tasarladıklarını belirten Tavares, "AB'nin koymuş olduğu sınırı karşılayamazsak çok yüksek ceza alırız hatta bu cezalar şirketin varlığını bile tehdit eder"  dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER