Formula 1 tasarımcısıyla elektrikli oto üretecek

Yüzde 100 elektrikli otomobili üretimi için yatırım kararı alan Şahsuvaroğlu, F1 yarış araçlarının tasarımcısı Gordon Murray ile işbirliği yaptı.

Formula 1 tasarımcısıyla elektrikli oto üretecek
 Türkiye dışında, Cezayir ve Kuzey Irak'ta Güney Koreli ve Çinli otomotiv markalarının distrübütörlüğü yapan Şahsuvaroğlu, elektrikli otomobil üretimi için düğmeye bastı.

Yerli otomobilin pili için İngiliz Zytec'le görüşen Şahsuvaroğlu, tasarım konusunda ise İngiliz Gordon Murray Design ile çalışıyor. İkonik spor otomobil McLaren F1 ve Formula 1 yarış araçlarının tasarımcısı Gordon Murray, T.25, T.27 ve Teewave modeli elektrikli otomobil konseptleriyle dikkat çekiyor. Murray son olarak Yamaha için Motive.e elektrikli aracını geliştirdi. 
HIZLI ŞARJ ÖZELLİĞİ 
Şahsuvaroğlu Dış Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Yunus Şahsuvaroğlu, üretmeyi planladıkları elektrikli araçların hızlı şarj özelliğine sahip olacağını söyledi. Şahsuvaroğlu, hedeflerinin bataryayı 1 dakikada 5 km'lik mesafeye yetecek şekilde şarj etmek olduğunu ifade etti. Şahsuvaroğlu, "Araçların gövdesinde CFRP adı verilen karbon lif takviyeli polimer kullanacağız. Özelliği, hafif ama dayanıklı olması. Özellikle çarpışma sırasında üst düzey koruma sağlaması" dedi. Şahsuvaroğlu, B ve C sınıfında binek modeller dışında, hafif ticari araç üretimi de hedeflediklerini kaydetti. Fabrika yeri için Marmara bölgesini düşündükleri ifade eden Şahsuvaroğlu, 2015 ortalarında yatırım için düğmeye basacaklarını söyledi. 

CEZAYİR'DE PAZAR LİDERİ
Ssangyong'un Türkiye distribütörü Şahsuvaroğlu, Kuzey Irak'ta Ssangyong dışında 3, Cezayir'de ise 5 Çinli markanın distribütörlüğünü yapıyor. Şahsuvaroğlu, Cezayir'de Çinli markalar arasında lider. 

Ufuk Sandık / Sabah
Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 01:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER