Ferry Porsche İçin 80. Doğum Günü Hediyesi Porsche Panamericana Modelini Hatırlayalım

Porsche zaman içerisinde bizi geriye yolculuk yaptırarak 1989 yılına götürdü ve ilginç bir Panamericana modelini tanıttı. Şirket bu yıl kurucuları olan Ferdinand Posche’ye oğlu tarafından 1989 yılında doğum günü hediyesi olarak alınan otomobili görücüleriyle buluşturdu.

Ferry Porsche İçin 80. Doğum Günü Hediyesi Porsche Panamericana Modelini Hatırlayalım
Porsche zaman içerisinde bizi geriye yolculuk yaptırarak 1989 yılına götürdü ve ilginç bir Panamericana modelini tanıttı. Şirket bu yıl kurucuları olan Ferdinand Posche’ye oğlu tarafından 1989 yılında doğum günü hediyesi olarak alınan otomobili görücüleriyle buluşturdu. Frankurt Motor Show’da hayranlarıyla buluşan Panamericana, büyük bir katılıma sebep oldu.

Panamera aslında ziyartçilerin daha iyi inceleyebilmesi amacıyla biraz değiştirilmiş. Örneğin aracın arka penceresi ve çatısı tamamen kaldırılmış ve yerine oldukça şeffaf bir cam konulmuş. Bu haliyle araç aslında eskisinden biraz daha farklı görüntüye kavuşmuş. Aracın arka tarafında bulunan stop lambaları kırmızı bir panel yardımıyla birbirine bağlanmış. Bunun yanında 959’dan esinlenerek üretilen ön şerit ve muhteşem tekerlek kemerleri ise görülmeye değer. Bu konseptin kurucusu olan Ulrich Bez ise 911’den esinlenerek turkuaz mavi boyayı araçta daha fazla kullanmayı isteyenler arasındaydı. Merak edenler için Posche’den ayrılan Ulrich Bez şu an Aston Martin’in CEO’su olarak görev yapmakta.

50’li yıllara gittiğimizde yarışların en dayanıklı arabalarından birisi olan Porsche Carrera Panamericana’yı özellikle Meksika’da sıkça görmek mümkündü. Araç karbon fiber gövdeye sahipti ve 6 saniyede 96 km/s hıza ulaşabilmekteydi. 5 ileri şanzımana sahip olan araç 4800 devirde 228 Nm tork üretebilmekteydi. Bunun yanında altı silindirli motoru sayesinde aracın gücü ise 247 beygire kadar çıkıyordu.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2014, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER