Elektronik park freni nedir?

Günümüzde üretilen yeni otomobillerin çoğu modelinde eskisi kadar manuel el freni tercih edilmiyor. Onun yerine ise elektronik el freni (park freni) tercih edilmiyor. Bizde en çok tercih edilen bu sistemin nasıl ve hangi sistemleri çalıştırdığını sizlerle paylaşmak istedik.

Elektronik park freni nedir?

 Elektronik Park Freni: Arka tekerlek fren kaliperlerinde bulunan elektrik motorunun, bir buton yardımıyla devreye girerek, arka tekerleklere fren yaptırmasıdır. Elektronik fren sistemi arka tekerlek kaliperlerine yerleştirilmiştir. %30 eğimli yokuşlarda aracın güvenle sabit durması sağlanır.

 Sistem, elektronik park kontrol ünitesi tarafından kumanda edilir.Sinyal geldiğinde çalışan elektrik motoru döner, bu dönüş hareketi bir kayışla (triger dişli kayış), bir dişli mekanizmasına iletilir.
Bu dişli mekanizması (dişli kutusu), dönüş hızını azaltır ve dönüş hareketini itme hareketine çevirerek, fren pistonunu balatalara, balataları da disklere iterek frenleme yaptırır. Sistemi, elektronik park freni kontrol ünitesi ve abs kontrol ünitesi beraber yönetir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER