Elektrikle Çalışan Araçlarda Titreşimden Enerji Üretiliyor

Elektrikli araçlar hareket halinde iken yoldan kaynaklanan titreşim sayesinde elektrik enerjisi üretilebiliyor.

Elektrikle Çalışan Araçlarda Titreşimden Enerji Üretiliyor

Elektrikli araçlar hareket halinde iken yoldan kaynaklanan titreşim sayesinde elektrik enerjisi üretilebiliyor.

Ülkemizde sayısı az olan Otomotiv Mühendisliği Lisans bölümlerinden birisi olan Afyon Kocatepe Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği bölümünden bir öğrenci tarafından oldukça kullanışlı bir proje geliştirildi. Bu projeye göre, elektrikle çalışmakta olan araçların süspansiyon kısımlarına monte edilecek olan bir sistem sayesinde araçlar daha uzun kilometreler yapabilecek. Bunun yanında bu sistem normal araçlara da uygulanabilecek ve özellikle klima üretilen elektrikle çalışabilecek. Bu sayede fosil yakıt kullanan araçlarda mükemmel bir yakıt tasarrufu sağlanacak.

Projeye daha şimdiden pek çok otomobil şirkti ilgi göstermeye başladı. Projenin çıkışı ise Türkiye çapında düzenlenen bir yarışma. Bu yarışmada yaklaşık 600 proje arasından üçüncü olarak çıkan öğrencilerinden gurur duyduklarını belirten Afyon Üniversitesi öğretim görevlileri, yarışmadan sonra pek çok otomobil firması yetkilisinin fakülteye ziyaretlere geldiğini belirttiler.

Projenin çalışma mantığı ise şu şekilde: Yollarda meydana gelen çukurlaşmalar ve çakıl taş gibi etmenlerden dolayı araçlar sürekli olarak titreşim halindeler ve bu titreşim piezoelektirik bir sistem sayesinde elektrik enerjisine dönüştürülerek, aküde depolanmakta. Bu enerji aynı zamanda bataryaların şarj edilmesinde de kullanılabilmekte. Titreşimin elektrik enerjisine dönüştürülebilmesi hiç kuşkusuz elektrikli araçların en büyük sorunlarından olan menzil sorununa da büyük ölçüde çözüm olacak gibi duruyor. Şu an için bu sistem sadece süspansiyon sistemlerinde kullanılıyor. İlerleyen zamanlarda sistem daha da geliştirilebilir ve aracın her noktasına uygulanabilir halde.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2014, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER