Çin'li Nio Tesla'ya Karşı

Elektrikli otomobiller konusunda en büyük pazar olan Çin'de rekabet kıyasıya devam ediyor. Çinli teknoloji firmaları da kendi elektrikli otomobillerini üretiyor ve Tesla'yı kendilerine rakip olarak görüyorlar.

Çin'li Nio Tesla'ya Karşı

Tesla'yı rakip olarak gören elektrikli otomobil üreticisi 2014 yılında kurulan Çinli Nio. Elektrikli araç üreticisi Nio, ilk modelini hafta sonu itibariyle görücüye çıkardı ve fiyat konusunda kendisine hedef olarak Tesla'yı aldı.

Nio'nun ES8 modeli, 67 bin 765 bin dolardan başlayan fiyatlarla satılacak. Nio'nun rakibi Tesla Model X ise 126 bin 740 dolardan başlayan fiyatlarla satılıyor. Ancak bu fiyatların Çin'deki fiyatlar olduğunun da altını çizmek gerekir.

Nio ES8 şimdilik sadece Çin'de satılacak ve devletin elektrikli otomobil üreticileri için sağladığı teşvikten yararlanacak.

" Kesin Bir Şey Söylemek Zor"

Nio'nun kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı William Li, fiyatları yarısına çekmenin Tesla'nın durumunu nasıl etkileyeceği konusunda biraz çekimser. Tesla'nın satışlarının kendi araçları piyasaya çıktıktan sonra düşebileceğini belirten Li, "Fakat bir taraftan da pazar büyüyecek. Dolayısıyla onlar da güçlü büyümelerini sürdürebilir. Kesin bir şey söylemek zor. Evet Tesla bizim rakibimiz ve müşteriler ikimizden birini seçecek. Ama kendimiz için 'Çinli Tesla' veya onlar için 'Amerikan Nio' diyemeyiz" dedi.

7 koltuklu elektrikli bir araç olan ES8, 0-100 km hızlanmasını sadece 4.4 saniyede tamamlayabiliyor. Menzili ise 355 km.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER