Benzinde Tek İsim Uygulaması Geliyor

Tasarı olarak görüşülmekte olan benzinde oktan ayrımının kaldırılması ve tüm benzinler için tek isim kullanılması EPDK’nın gündeminde.

Benzinde Tek İsim Uygulaması Geliyor

Tasarı olarak görüşülmekte olan benzinde oktan ayrımının kaldırılması ve tüm benzinler için tek isim kullanılması EPDK’nın gündeminde.

Yapılması planlanan değişiklik ile benzin türlerinde değişiklik gösteren oktan sayısının farklılığından kaynaklanan isim değişiklikleri kaldırılacak. AB şartlarına uyum amacıyla gerçekleştirilmek istenen tasarıya göre artık, Kurşunsuz Benzin 95 Oktan ve Kurşunsuz Benzin 98 Oktan gibi kavramlar tarih olacak. 2011 yılında uygulamaya sokulan kararlar ile birlikte bu şekilde adlandırılması zorunlu olan benzin türleri bu yeni tasarı ile artık kaldırılıyor. Oktan ayrımının kaldırılmasıyla birlikte artık bu kategoride tek bir isim kullanılacak. Eğer bu tasarı yürürlüğe girerse ve tek bir adlandırılma yapılırsa bu durum izleme, lojistik ve denetim gibi konularda oldukça büyük avantajlar sağlayacak. Bunun yanında günümüzde oldukça yaygın olan oktan sayısı üzerinden yapılan istismarlar da bu sayede ortadan kalkmış olacak. Tek bir isim olması müşterilerin benzin alırken yaşayabilecekleri herhangi bir karışıklığın da önüne geçmekte yardımcı olacak.

Peki, nedir bu oktan sayısı? Oktanın terim anlamını belirtecek olursak; benzinin vuruntu kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla kullanılmakta olan ölçüt diyebiliriz. Oktan sayısı kullanmış olduğunuz yakıtın yanma kalitesini, zor ve elverişsiz koşullarda kullanılabilme yeteneğini belirtmekte. Aracınızda kullanacağınız benzinin oktanının araca uygun olması oldukça önemlidir. Çünkü yanlış oktan seçimi aracın hem performansına hem de motorun dayanıklılığına zarar vermektedir.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2014, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER