Avrasya Tüneli 24 saat çalışmaya başlayacak

İstanbul’un yeni incisi Avrasya Tüneli, 24 saat çalışmaya başlıyor! Şimdiden trafiği büyük ölçüde rahatlatan Avrasya Tüneli, 31 Ocak 2017 günü saat 7:00’dan itibaren 7/24 hizmet verecek.

Avrasya Tüneli 24 saat çalışmaya başlayacak

 İstanbul’un üç köprüsünden sonra, boğazın altından Türkiye’nin iki kıtasını birbirine bağlayan Avrasya Tüneli, 31 Ocak 2017 tarihinde sabah saat 7 itibariyle 24 saat çalışmaya başlayacak. 20 Aralık 2016 tarihinde cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın da katılımıyla açılan Avrasya Tüneli, kısıtlı kullanımla sürücülere açılmıştı. Denizin içinden iki kıtayı birbirine bağlayan Avrasya Tüneli, bu güne kadar trafik sistemlerinin entegrasyonuna dair yürütülen çalışmalar sebebiyle saat 7:00 ve 21:00 saatleri arasında faaliyet gösteriyordu.
 
Boğaz köprülerindeki trafiğin yoğun olması nedeniyle İstanbul’a kazandırılan son inci olan Avrasya Tüneli, Asya yakasındaki D-100 karayolunu ve Avrupa yakasındaki Eminönü, Yenikapı bölgesini denizin altından birbirine bağlıyor. Bu tüneli kullanmak isteyen otomobil sürücülerinin ödemesi gereken fiyat, 16,60 TL olarak belirlenmiş durumda. Tüneli kullanabilecek minibüslerin ise ödemesi gereken fiyat 24,90 TL. Avrasya Tüneli’ni kullanamayacak araçlar listesinde motosiklet, bisiklet, 500 kg üzerinde ağırlığı olan araçlar ve 2,8 metreden yüksek olan araçlar ve daha fazlası yer alıyor. İki yaka arasındaki mesafeyi almak ise 5 dakikadan az sürüyor.
 
Avrasya Tüneli’nin yapımı 1 milyar 245 milyon 121 bin 188 ABD Doları tuttu. Trafiğin çok yoğun olduğu Kazlıçeşme - Göztepe hattındaki yoğun trafiği hafifletmek amacıyla yapılan tünel, çevre kirliliğini de azaltıyor. Çevreye dost olmasının yanı sıra yakıttan da tasarruf sağlayan tünel, zaman kazandırması nedeniyle kullanıma açıldığı günden beri sürücüler tarafından tercih ediliyor. Boğazın altından geçen Avrasya Tüneli, iki katlı bir tünel olduğu için ve hava şartlarından kolaylıkla etkilenmeyeceği için güvenli bir geçiş de sağlıyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2017, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER