Arabada tercih edilen özellikler

Ford’un 2014 yılı Otomobil Satın Alma Trendleri raporuna göre dünyanın dört bir yanında en çok tercih edilen renk beyaz.

Arabada tercih edilen özellikler
 Ford’un raporuna göre Avrupalı müşterilerin en çok tercih ettiği motor seçeneği de benzinli motorlar. Ayrıca Amerikalı markanın verilerine göre son yıllarda aktif güvenlik elemanlarına olan ilgi de bir hayli artmış durumda.
Ülke bazında da verilere yer veren Ford’un raporu, beyaz rengin en çok Türkiye’de ve Yunanistan’da tercih edildiğinin de altını çiziyor. Beyaz rengin en çok ülkemiz ile birlikte Yunanistan’da tercih edilmesinin nedeni ise ülkelerin ekvatora yakınlığından kaynaklı yıl genelinde sıcak bir havanın hakim olması. Bildiğiniz üzere beyaz renk kavurucu sıcaklıktaki güneş ışınlarını en iyi yansıtan renk olarak biliniyor.

Soğuk havası ile ünlü olan Norveç ise diğer Avrupa ülkelerine oranla en çok kahverengini tercih eden ülke olurken, Romenler yeni otomobillerini en çok mavi renkte satın alıyor.

Güvenlik elemanlarına en çok önem veren ise Almanlar. Ford’un yayınladığı verilere göre geçen yıl yeni bir Ford sahibi olan her 4 Alman’dan 3’ü araçlarında Aktif Şehir Freni opsiyonunu tercih etmiş. Bu sistem 50 km/s hıza kadar acil durumlarda devreye girerek kazaların önüne geçiyor. Şerit Değiştirme Sistemi ise İsviçre’de en fazla tercih edilen aktif güvenlik elemanı olarak belirtilmiş.

5 kapılı hatchback modeller Avrupa genelinde en çok tercih edilen gövde tipi olmuş. Avrupa’da her 3 kullanıcıdan biri geçen yıl Station Wagon (SW) kasa tipine sahip otomobilleri tercih ederken, Türkiye, Rusya ve Romanya en çok sedan otomobil satıldığı ülkeler olmuş.
Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2014, 00:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER