FIAT Güvenlik Testinde Sınıfta Kaldı

Avrupa'da otomobil güvenlik otoritesi olarak gösterilen Euro NCAP, en son test sonuçlarını yayınladı. Fiat Punto ise hayal kırıklığı yarattı. FIAT Punto'ya ait olan değerlendirme sonucunda yıldız sayısı bölümünde herhangi bir yıldız olmaması dikkat çekti.

FIAT Güvenlik Testinde Sınıfta Kaldı

 Punto'nun bu sonucu olmasındaki en büyük etken elektronik güvenlik asistanları. Otomobilin elektronik güvenlik yardımcılarının eksikliği puanlamada zaten otomobili aşağı çekerken, Punto yetişkin yolcu korumasında yüzde 51, çocuk korumasında yüzde 43, yaya korumasında yüzde 52 ve yardımcı güvenlik sistemlerindeyse yüzde 0 aldı.

Tüm bu değerlendirmelerin ardından Punto,1 yıldız bile alamadı. Euro NCAP'ten yapılan açılmaya göre tüm bu güvenlik sonuçların yanı sıra acil güvenlik sistemlerin olmaması nedeniyle bu sonucun ortaya çıktığı belirtildi. Euro NCAP'in üst düzey yöneticilerinden olan Matthew Avery konuyla ilgili "Punto tehlikeli bir araç değil ama fiyatlarına göre güvenlik konusunda zayıf" diyerek FIAT'ın başarılı sonuçlar alan diğer modellerinden Punto'ya aktarma yapabileceğini ifade etti. Fiat ise konuyla ilgili " Güvenlik, FCA için çok önemli bir kriter. Modelimiz Punto, bundan 12 yıl önce yollara çıktığında, sınıfında ilk 5 yıldızlı EURO NCAP otomobili olmayı başardı. Alfa Romeo Giulia, Alfa Romeo Stelvio ve Jeep Compass gibi başarılı sonuçlar elde eden modellerimiz bunun önemli kanıtıdır." açıklamasında bulundu.

Dacia Duster ve Hyundai Kona'nın sonuçları standart olarak belirlendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER