Zorunlu trafik sigortası havuz indirimi ile yenileniyor

Geçen yıldan bu yana sürücülerin şikayetçi olduğu zorunlu trafik sigortası yapılacak olan havuz indirimi ile sürücüleri sevindirecek. Sigorta şirketlerine ise denetim daha da artacak.

Zorunlu trafik sigortası havuz indirimi ile yenileniyor

Yapılan düzenlemeden sonra büyük bir tartışma konusu olan zorunlu trafik sigortası için havuz indirimi düzenlemesi geliyor. Artan primler ve sigorta şirketlerinin yaptığı zamlardan ötürü sürücülerin tepkisini çeken trafik sigortası için devlet denetimlerini arttıracak uygulamalara gidiyor. Yüksek prim uygulaması yapan sigorta şirketleri için Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek maliyetlerin artmasından ötürü primlerin arttığını ve bunun daha düşük olması için çeşitli çalışmalarda bulunacaklarını açıkladı.
Tepki çeken prim artışlarına dair bugüne kadar 27'ye yakın şirketin takibe alındığı ve ceza kesildiği de belirtildi. Bu artışların 2017 yılında da devam etmesi halinde denetimlerin daha da artacağı ve vatandaşların daha uygun fiyatlarla zorunlu trafik sigortası yaptırmasının sağlanacağı ifade edildi.

HASAR ARTINCA PRİMLER ARTTI
Mehmet Şimşek primlerin yüksekliği ile ilgili hasar maliyetlerinin artışını sebep göstererek bu konuda primlerde gerekli düşüşün sağlanması için çalışmalar yapılacağını halihazırda primlerde %8 oranında bir düşüş olduğunu söyledi. Ayrıca "Yapmamız gereken her şeyi yaptık. Ama indirimler istediğimiz seviyede değil. Şirketler kendilerine çekidüzen vermeli" dedi.

 HAVUZ İNDİRİMİ UYGULAMASI YOLDA
Yapılması beklenen uygulamalardan biri olan havuz indirimi uygulaması ile kaza yapan ve kazaya karışan sürücülerin belli bir havuz içerisinde toplanması bekleniyor. Uygulamadan önce sürücüler ufak bir kaza da yapmış olsa belirli olan sigorta ücretlerini ödemek durumunda kalıyor bu da sigorta şirketlerinin maliyetlerinin artmasına neden oluyordu. Havuz indirimine göre 1'den 7'ye kadar basamaklara ayrılacak olan araç sahipleri kaza yaparsa basamak düşecek. Sürücü kaza yapmadığı takdirde basamaklar yükselecek poliçeler ucuzlayarak indirim oranı artacak.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2017, 15:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER