Kış lastiği satışları rekor kırdı

Kış lastiği satışları 2016’nın son çeyreğinde yüzde 20’ye yakın artış gösterdi.

Kış lastiği satışları rekor kırdı

Sürücülerin zorlu kış günlerinde en büyük dayanağı olan kış lastiklerine talep her geçem sene artıyor. Yayınlanan verilere göre 2016 yılında da kar lastiklerine olan talep artmaya devam etti. Son senelerin en soğuk kışı olduğu söylenen 2016 yılının son 4 ayında kar lastiği satışları %17 arttı. Geçtiğimiz sene sürücüler Eylül ayında kış lastiği taktırmaya başladı ve Aralık ayı sonuna kadar kar lastiği satışları devam etti. Kar lastiklerinin en çok satıldığı ay ise Aralık ayı oldu. Kar lastikleri için yasal zorunluluk olmasının yanı sıra, kış lastikleri, zorlu hava şartlarında daha iyi yol tutuşu ve kısa fren mesafesi sağlamaları nedeniyle tercih ediliyor. Güvenli sürüş bilincinin artması ve yasal denetimlerin daha sıkı tutulması nedenleri ile yakından ilişkilendirilebilecek olan ar lastiği satışlarının önümüzdeki yıllarda da artmaya devam etmesi bekleniyor.
 
Evvelsi yılların Eylül-Aralık dönemi lastik fiyatları verilerine bakıldığında, 2016’da kar lastiği fiyatlarının %7’ye yakın arttığı gözlemleniyor. Fakat fiyattaki bu küçük artışa rağmen lastik satışlarının %17 oranında arttığı da fark ediliyor. Eylül-Aralık aylarında artan kar lastiği rağbetinde ortalama fiyatın ise 370 TL civarında olması dikkat çekiyor. 2016 senesinde ayrıca Aralık ayında en çok kar lastiği satışının yapıldığını söylemek de mümkün.
 
Oldukça zorlu hava şartlarına ev sahipliği yapan kış aylarında yurt genelinde kar lastiklerinin takılması zorunlu hale getiriliyor. Çok daha güvenli bir sürüş sağlayan bu lastikler, birçok olası kazayı önlüyor. Önemi bu kadar büyük olan kar lastikleri takmamanın cezası da var. Kar lastiği uygulaması başladığında bu uygulamaya uygun lastikleri olmayan sürücüler, 650 TL üzerine kOldukça zorlu hava şartlarına ev sahipliği yapan kış aylarında yurt genelinde kar lastiklerinin takılması zorunlu hale getiriliyor. Çok daha güvenli bir sürüş sağlayan bu lastikler, birçok olası kazayı önlüyor. Önemi bu kadar büyük olan kar lastikleri takmamanın cezası da var. Kar lastiği uygulaması başladığında bu uygulamaya uygun lastikleri olmayan sürücüler, 650 TL üzerine kadar trafik cezası ödemek durumunda kalabiliyorlar.
 

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2017, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER