Karda araç nasıl kullanılır?

Karda araç kullanmak çok zor gibi gözükse de teknik donanımlar tamamlandığında oldukça kolaydır. Peki birçok kişinin merak ettiği karda araç nasıl kullanılır

Karda araç nasıl kullanılır?

Büyük şehirlerde yaşayanlar için kış aylarında araç kullanmak daha da zorlaşıyor. Kış lastiği olmadan, aracın bakımını yaptırmadan ve zincirsiz yola çıkan birçok kişi kazalara sebebiyet veriyor. Karlı havalarda araç nasıl kullanılır sorusunu soran birçok kişinin dikkat etmesi gereken detaylar bulunuyor.

KIŞ LASTİĞİ ŞART
Karda araç kullanmak için kesinlikle kış lastiği kullanılması öneriliyor. Normal hava koşullarında sürücüler dört mevsim lastiği tercih ediyor ve bunun kışın da yeterli olacağını düşünüyor. Fakat dört mevsim olarak adlandırılan bu lastikler sıcaklık 7 derece altına düştüğü zaman zemine tutunmakta zorluk çekiyor. Bu yüzden sürücüler frene bassa dahi fren mesafesi azaldığı için durmakta zorluk yaşıyor. Kış lastiğinin önemi ise burada ortaya çıkıyor ve araçtaki dört lastiğinde değiştirilmesi gerekiyor.

LASTİKLERİN HAVASI İNDİRİLMEMELİ
Sürücüler arasında en yaygın yapılan hatalardan birisi de karlı havalarda lastiklerin havasının indirilmesidir. Havanın indirilmesi ile temas sorunu ortaya çıkar ve karın lastikten çıkmasını sağlayan desenlerin arasında bulunan boşlukların da kapanmasına sebep olur. Bunun sonucunda ise araç karlı yollarda daha çok kaymaya başlar.

SÜRÜŞ ŞEKLİNE DİKKAT
Karlı havalarda araç kullanırken her zamankinden daha dikkatli olmak ve sert pedal hareketlerinden kaçınmak gerekir. Fakat eğer ABS donanımına sahip bir araç kullanılıyorsa frene sonuna kadar basılabilir, böylece tekerlekler kilitlenmez ve yönlendirme daha kolay bir hale gelir. Bunun yanı sıra manuel vitesli araçlarda debriyajın daha hızlı ve sert kullanılması araç dengesine zarar verebilir. Daha yumuşak vites geçişleri sürücünün patinaja düşmesini de engellemiş olur. Eğer yoğun bir kar yağışı söz konusu ise aracın farları ve sis lambalarını da yakmak gerekir.

DON OLAYLARINA KARŞI
Kışın araçların en zor kullandığı zamanlardan biri de don olaylarının yaşandığı anlardır. Sileceklerin donarak cama yapışmasını önlemek için ikisi arasında tampon görevi görecek bir karton yerleştirmek işleri daha kolaylaştıracaktır. Bu durum yeni model araçlarda genellikle tek tuşa basılarak çözülebiliyorken eski model arabalarda biraz daha zaman almaktadır. Eğer eski model bir araç ile karlı havada yola çıkmayı düşünüyorsanız don ile yaşanacak sorunları ortadan kaldırmak için aracın klimasını çalıştırıp ön cama sıcaklığın gelmesini sağlamak pratik bir yöntem olacaktır.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER