İngiltere, otomotiv üretiminde rekor kırdı

İngiltere, otomotiv üretiminde son yılların rekorunu kırdı.

İngiltere, otomotiv üretiminde rekor kırdı

İngiltere'de otomobil üretimi, geçen yıl %8,5 oranında artış kaydederek, son 17 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Motorlu Araç Üreticileri Topluluğu'nun (SMMT) yaptığı açıklamada, İngiltere'de geçen yıl toplam üretilen otomobil sayısının bir önceki yıla kıyasla yüzde 8,5 oranında artarak, 1,7 milyon seviyesine ulaştığını bildirildi. Yapılan açıklamada geçen yıl itibarıyla ihraç edilen araç sayısınınsa bir önceki yıla oranla, %10,3 artarak toplam 1,35 milyona ulaştığı kaydedildi. İngiltere'nin geçen yıl AB ülkelerine otomobil ihracatı bir önceki yıla kıyasla %7,5 oranında artarak, 758 bin 680 adete yükseldi.

İngiltere'nin toplam otomobil ihracatında yaklaşık %3,1 paya sahip olan Türkiye'ye ise geçen yıl itibarıyla satılan araç sayısı bir önceki yıla kıyasla %17,4 artarak, 41 bin 865 adete ulaştı. Londra'da düzenlenen basın toplantısında konuşan SMMT Başkanı Mike Hawes, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nde çıkışının ardından uygun bir anlaşmanın yapılamaması durumunda ülkedeki mevcut yatırım ortamının olumsuz etkileneceğini bildirdi.

İngiltere'de araç üretiminin 2020 yılına kadar tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasını hedeflendiğini belirten Hawes, son yıllarda otomotiv sektöründe ortalama 2,5 milyar sterlin seviyesinde olan yatırımların geçen sene sonu itibarıyla 1,66 milyar sterline gerilediğini belirtti. Hawes, geçen yıl sonu itibarıyla otomobil üretiminin son 17 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış olması konusunda da "Bu büyüme son yıllarda yeni fabrikalara dikkate değer seviyede yapılan yatırımlarla gerçekleşti. Brexit sonrasında durumla ilgili değil. Ticaret anlaşmaları istiyoruz. Ama aceleye getirilmiş anlaşmalar değil, doğru anlaşmalar istiyoruz. Düzgün bir anlaşmanın elde edilememesi İngiltere'nin otomotiv sektörüne telafisi olmayan seviyede hasar verir" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2017, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER