Araçlarda kış bakımı nasıl olmalı?

Tüm araçlar yaz aylarından çok kış aylarında bakıma ihtiyaç duyar. Sorunsuz yolculuk yapmak isteyen sürücüler araçlarda kış bakımı nasıl olmalı sorusuna yanıt arıyor.

Araçlarda kış bakımı nasıl olmalı?

Kışın karlı ve don olaylarının yaşandığı zamanlarda araçların bakım ihtiyaçları daha çok göze çarpıyor. Hem yazın hem de kışın kontrolleri yapılması gereken araçlarda birçok şeye dikkat etmek gerekiyor. Kontrollerin yapılmaması çoğu kez daha büyük sorunlara yol açarken mevsim değişikliği donanımlara da etki ediyor. Araçlarda kış bakımı nasıl olmalı sorusuna yanıt olarak ilk önce V kayışına dikkat edilmesi gerekiyor. Yaz sıcaklarında genişleyen kayış kontrolleri yapılmadığı takdirde vantilatörün devir daim sistemini yavaşlatmaktadır.
 
TÜM SİSTEM ÖNEMLİ
Araçlarda yalnızca tekbir donanıma değil tüm sisteme bakım yaptırmak gerekiyor. Elektrik sistemi de kışın artan nem oranından ötürü sorunlara neden olur. Radyatördeki antifirizin de bakımı önemlidir çünkü böylece kışın soğutma sistemlerinin donmasının önüne geçilmiş olur. En çok göz önünde olan materyallerden silecekler de aşınma ihtimaline karşın kontrol edilmelidir, özellikle kış aylarında sileceklerin önemi artmaktadır. Aracın alışılagelmiş bakımı dışında yağ bakımlarının yapılması ve filtrelerinin kontrol edilmesi gerekir, uzun süre kullanılan yağ motoru koruma özelliğini kaybettiğinden ilerleyen zamanlarda araca farklı zararlarda verebilir.
 
SORUNSUZ YOLCULUK İÇİN
Kışın sorunsuz yolculuklar yapabilmek için aracın hava filtresini temizletmek gerekir. Ayrıca cam temizleyen fıskiyelerinde kireçlenmeden ötürü zamanla tıkanılabileceği ihtimali unutulmamalıdır. En büyük yük ise lastiklere düştüğünden kış aylarında kar lastiği kullanmak hem araca hem de kayarak oluşabilecek kazalara karşı önlem almak demektir. Zemine daha iyi tutunan kış lastikleri manevra esnasında sürücünün kontrolünü kaybetmemesini sağlar. Buharlaşmayı önleyen rezistanslarda da sorun olup olmadığına bakılması gerekmektedir. Yazın soğuk, kışın da sıcak havadan faydalanmak için klima gazlarının da yetkili kişilerce kontrol edilmesi gerekir. Uzmanlar klima gazlarının iki yılda bir kez değiştirilmesi gerektiğini belirtmektedir.
 
ŞANZIMAN VE MOTOR YAĞINA DİKKAT
 Şanzıman ve motor yağı da büyük önem taşır. İki yılda bir değiştirilmesi gereken şanzıman yağı ile birlikte motor yağının da sürtünme ve aşınmalara karşı bakımı yapılmalıdır. Kar da ve don olaylarının yaşandığı günlerde en çok fren hidroliğine dikkat etmek gerekir. Bir buçuk yılda bir kez değiştirilmesi gereken fren hidroliği zamanla sızıntı yapabilir. Zamanla sızıntı görülmese bile balatalarda yaşanan sıkışmadan ötürü oluşan boşluklara dolarak azalmaktadır.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER