2017 yılı köprü ve otoyol fiyatları belli oldu

Yeni yıl ile birlikte köprü ve otoyol geçiş ücretleri belli oldu. Osmangazi Köprüsü'nde yüzde 26 oranında indirim yapılırken Boğaz Köprüsü geçiş ücretleri arttırıldı.

2017 yılı köprü ve otoyol fiyatları belli oldu

Yeni yıl ile birlikte köprü ve otoyol geçiş ücretleri de değişti. Bazı geçiş ücretlerinde indirime gidilirken, bazılarında da artış yaşandı. 2017 yılı köprü ve otoyol geçiş ücretleri Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü’nce açıklandı. Osmangazi Köprüsü'nde %26 oranında indirim yapılırken, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde ise %20 oranında zam yapıldı. 1 Ocak 2017'den itibaren geçerli olan ücretlendirmeler de Boğaz Köprüsü geçişi %48 oranında, otoyol geçişleri ise %15 oranında arttırıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü yeni yılda geçerli olacak fiyatlandırmalarda otoyolların işçilik, malzeme, yapım ve bakım gibi giderlerinin göz önünde bulundurulduğuna değinerek "Yap, işlet, devret uygulama sözleşmesi gereği uygulanmakta olan geçiş ücretlerinde yeni bir düzenleme yapılmış, otoyol ve otoyol geçiş ücretleri ortalama %20 oranında arttırılmıştır." açıklamasında bulundu. 

Açıklanan fiyatlara göre Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti 65.65 TL, Yavuz Sultan Selim Köprüsü 1. sınıf araçlar geçiş ücreti 11.95 TL, 2. sınıf araçlar 15.90 TL, 3. sınıf araçlar 29.50 TL, 4. sınıf araçlar 74.95 TL, 5. sınıf araçlar 93.20 TL, 6. sınıf araçlar 8.35 TL oldu. Ayrıca açıklamalara göre 2017 yılında ki tahmini ÜFE oranı da göz önünde bulunduruldu. Otoyol geçiş ücretlerinde ise en uzak mesafe 20 TL, en yakın mesafe ise 2.25 TL olarak belirtildi. 

Vatandaşların ekonomik ve güvenli ulaşım koşullarında geçiş yapması amaçlanırken motosiklet sürücülerinin de 6. sınıf HGS üyesi olması şartı ile 1. sınıf ücretin yarısı ile otoyol ve Boğaz Köprüsü ücret toplama istasyonlarından geçiş yapmaya devam edeceği ifade edildi. 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri, Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücretleri ile ilgili Karayolları Genel Müdürlüğü’nün resmi web sayfası olan www.kgm.gov.tr adresinden detaylı bilgi alınabiliyor.


 

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2017, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER