Yeni Dacia Duster EDC Özellikleri

Dacia'nın uzun zamandır Türkiye'ye getirmekistediği Duster EDC için geri sayım başladı. Küçük bir makyaj da geçiren Duster’ın Mart ayından itibaren EDC şanzımanla satılması bekleniyor. Ülkemizde segmentinin en çok satan 2. Modeli olan Duster’ın yeniliklerini sizin için inceledik.

Yeni Dacia Duster EDC Özellikleri
Dacia artık tüm modellerinde olduğu gibi Duster’ın da tampon ve ön ızgarasını değiştirdi. Böylece markanın yeni yüzüne Duster da kavuşmuş oldu. Makyajla çok büyük değişikliler olmasa da tampona ek olarak yeni eklenen tavan rayları ve ufak gölge oyunlarıyla Duster çok daha kaslı görünüyor. Gövde rengi yan aynalar ve yenilenen stop lambaları grupu da görselliği arttıran diğer değişikler. Ayrıca artık 16 inçlik jantlarda opsiyonel olarak satışa sunulacak.

İç mekanda ise bütün Dacia modellerinde alışık olduğumuz gibi sert plastikkullanımı sürüyor. Dokunmatik multimedya ekran, yeni üç kollu direksiyon gibi eklentiler kalite algısını biraz yükseltmiş olsa da çok fazla beklentiye girmemek gerek. Ayrıca araçta 2 adet 12 watt lık giriş mevcut. Yan aynaların kontrol düğmesinin el frenin altında yer alması dezavantaj. Alışmak ve kullanmak zor. Yalıtım konusunda da yeni bir iyileştirme malesef yok.

Makyajlı Dacia’nın asıl yeniliği ise artık EDC şanzımanla satılacak olması. 110 beygir güç üreten 1.5 dci motorla kullanıcılara sunulacak olan şanzımanın geçişleri hızlı ve sarsıntısız. Her ne kadar DSG standartlarında olmasa da oldukça iyi bir çift kavramalı olduğuda bir gerçek. Zaten bir çok modelde kullanılan motor şanzıman ikilisi oldukça uyumlu. Tek eksisi yalnızca 4x2 versiyonla satın alınabilecek olması. Henüz fiyat bilgisi paylaşılmadı ancak manuel versiyondan yaklaşık 4000 tl daha pahalı olacaktır.( Edc şanzıman farkı Renault’da 5000 tl civarında.)
İşin özü: Ne kadar ekmek, o kadar köfte! Kalite ve konfor beklentiniz çok yüksek değilse oldukça Duster oldukça mantıklı bir seçenek . Rakiplerinin 100.000 liralık fiyatları karşısında satın alınabilir SUV konumunda. Zaten çok satan Duster’ın EDC şanzımanla birlikte satışlarını arttıracağından şüphemiz yok.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER