Chrysler Portal Concept yüz tanıma teknolojisiyle geliyor

Chrysler Portal Concept CES 2017 Fuarı'nda görücüye çıktı. Yüz tanıma teknolojisi ve otonom sürüş keyfi ile geleceğin en önemli araçlarından biri olacağını ortaya koyuyor.

Chrysler Portal Concept yüz tanıma teknolojisiyle geliyor

CES 2017'nin içerisinde birbirinden iddalı araçlar yar alıyor. Fakat bunlardan biri var ki sadece iddalı görünmüyor aynı zamanda teknolojik donanımlarıyla da kullanıcıyı kendine çekiyor. Geleceğin otomobilleri arasında gösterilen elektrikli Chrysler Portal Concept sosyal medya ve selfie gibi özelliklere de sahip. Sürücünün günümüzdeki her ihtiyacına cevap verecek nitelikte olan Chrysler şimdilik seri üretime başlanmamasından ötürü kullanıcıları üzecek olsa da bu teknolojinin çok yakında geleceğinin sinyallerini veriyor.
 
GELECEĞİN TEKNOLOJİSİ
Işıklandırılmış çevresi ve minivan tasarımıyla herkesi heyecanlandıran Chrysler Portal Concept kendi kendine gidebiliyor ve bu haliyle bilim kurgu filmlerini anımsatıyor. Yüz tanıma sistemi bulunan araç güvenliği ön planda tuttuğunu da gösteriyor. 15 dakika DC hızlı şarj, ile 240 km yol gidebilen araç 250 mil ile 400 km yol alabiliyor. Uzay mekiğini andıran aracın kapıları asansör şeklinde yanlara doğru açılabiliyor. Donanımsal özellikleri arasında radar, kamera sensörleri, yol takibi yapan Lidar teknolojisi ve otonom sürüş keyfi sunuyor. Aracın tanıtımını yapan şirket Chrysler Portal'ın "Ev ve iş arasında köprü vazifesi gören sakin bir ortam" olduğunu ifade ediyor.


 
SESLİ KOMUT ALIYOR
Oldukça yenilikçi ve gelecek vaadeden bir araç olan Portal sosyal medya teknolojisinin yanı sıra sesli komut alarak birçok şeyi de yapabiliyor. İsteyen sürücüler aracın etrafında yer alan ışıkların rengini istedikleri renge dönüştürebiliyor, kapıları yatay olarak açabiliyor ve 360 derece kamera ile etrafı görebiliyor. Fütüristik tasarımı sadece içerisinde değil dışarısında da barındırıyor. Büyük oranda cam ile kaplı olan araç ferah ve geniş. Uzun seyahatler de  yolcuların konforlu ve evindeymiş gibi hissetmesini sağlayan aracın üretimi merakla bekleniyor. Michigan merkezli ve 1925 yılında Amerika'da kurulan Chrysler  Dodge markasını aldıktan sonra geniş bir servis ağına sahip oldu. Daha sonra Mitsubishi ile ortak çalışan şirket Dodge, Plymouth ve Jeep gibi markaların adı altında da üretim bandını sürdürdü. 1980 yıllarında iflas etme eşiğine gelen şirket bu durumu Voyager-Grand modeliyle kıl payı atlattı. 2009 yılında ise Fiat markası önce Chyrsler'in %35'ini almış daha sonra bunu %55'e yükseltmiş ve en sonunda da %100 satın aldı.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2017, 18:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER