Toyota Corolla yeni modelinde BMW motoru kullanıyor

Toyota markası BMW ile işbirliği yaparak Toyota Corolla modelinde kullanıcıları şaşırtacak. Japon markası yeni nesil şanzımanı ve donanımları ile geliyor.

Toyota Corolla yeni modelinde BMW motoru kullanıyor

Toyota ve BMW bu kez araçları ile birbirine rakip olarak değil işbirlikleri ile gündeme geliyor. Bu işbirliği ise yeni jenerasyon Toyota Corolla almak isteyenleri sevindirecek. Çünkü Toyota markası yeni Corolla modelinde BMW'nin motorunu kullanacak. Aracın özellikleri arasında 1.5 litrelik 4 silindir benzinli ve hibrit olacağı ayrıca 1.2 litre turbo ve 1.8 litre VVT-i motor seçeneklerine sahip olacağı söyleniyor. Otomobil dünyasının dev şirketleri arasında gösterilen BMW ve Toyota daha önce de Z4 ve Supra modellerinin ortak bir platformda geliştirmek için bir araya geldi. Her iki şirketten bu ortaklıktan memnun kalmış olacak ki yeni bir işbirliğine adım atıyor.
 
BMW MOTORLU COROLLA
BMW markasının hangi motorunu kullanacağı tartışmaları ise şimdiden başladı. Seçenekler arasında 2.0 litrelik 4 silindirli motor ve 1.5 litrelik 3 silindirli motor yer alıyor. Bu iki seçenekten birinin yeni nesil Corolla'da olacağına muhtemel gözü ile bakılıyor. Kullanıcılara oldukça ilginç gelen BMW motorlu Corolla'nın önceki modellerine göre daha uzun aks mesafesi ve genişliğe sahip olacağı düşünülüyor. Toyota New Global Architecture platformu üzerinde geliştirilen aracın hem donanım hem de tasarım anlamında büyük bir değişim yaşaması bekleniyor.
 
YÜKSEK PERFORMANS 
Altı yıl önce de bir araya gelen iki şirket çevreci teknolojilerin üretimi için ortak çalışmaya karar verdi. Böylece 2014 yılına gelindiğinde ise BMW Toyota Motor Avrupa'ya turbo dizel motor desteği sağladı. Şimdilik yeni ortaklık ile ilgili kesin açıklamalar yapılmasa da BMW'nin yapacağı motor desteğinin Corolla modelini olumlu yönde etkileyeceği düşünülüyor. Ayrıca daha önceden üretilen Avensis ve Verso MPV gücünü yine aynı şirketten BMW'den aldı.
 
BMW MARKASI
1913 yılında Almanya'da kurulan şirket BMW ile birlikte Rolls-Royce ve Mini şirketlerinin de sahibidir. Sadece otomobil değil aynı zamanda bisiklet, motosiklet ve motor da üretmektedir.  Karl Friedrich tarafından kurulan şirketin çalışan sayısı 107.539, 2007 yılında elde ettiği ciro ise 56.018 milyar Euro olmaktadır.
 
TOYOTA
Toyota ise 1937 yılında Kiichiro Toyoda tarafından kurulmuş 2016 verilerine göre dünyanın en büyük otomotiv şirketi olmaktadır. Satış rakamları ile General Motors'u geçerek en çok satan ünvanını almıştır.
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER