BMW M3 ve M4 Coupé

3 ve 4 Serisi ile ilgili bir süredir beklenen haber geldi.

BMW M3 ve M4 Coupé
Resmi fotoğrafları internete düşen M3 ve M4 Coupé'nin üzerindeki sır perdesi de kalktı. Konsept haliyle neredeyse aynı olan otomobillerin kaputu altında da beklendiği gibi daha küçük hacimli bir motor görev yapıyor.


Agresif görünümlü bir ön tampona sahip olan kardeşlerin siyah renkli ön panjur ızgaraları üzerine model ismi eklenmiş. 18 inç çaplı jantlarla donatılan otomobillerde 19 inç çaplı jantlar da opsiyonel olarak alınabiliyor. Genişletilmiş çamurluklarla daha sportif bir duruşa sahip olan ikilinin yan aynaları da farklı tasarıma sahip. Standart olarak çelik fren disklerine sahip olan M3 ve M4 Coupé'de karbon seramik diskler opsiyonel donanımda.


Araçların kaputlarına geniş bir tümsek koyan BMW tavanı da karbon fiberden üreterek toplam ağırlığı M4 Coupé'de 1.500 kg'ın altına indirmiş. Yan eteklerde küçük rötuşlar yapılırken arka tampon da daha dinamik bir duruşa sahip. Ön çamurluklar arkasına ince hava çıkışları eklenirken dört egzoz çıkışı ve bagaj kapağı üzerinde bulunan ince spoiler de donanımlar arasında. M4'ün arka kısmındaysa ek spoiler yerine dışarıya doğru çıkık tasarlanmış bagaj kapağı bulunuyor.


İç mekanı oldukça sade bir görünüm sunan otomobillerde karbon fiber kaplamalar, ince yapılı direksiyon simidi, yüksek yan desteklere sahip koltuklar, deri döşeme ön konsol ve bol bol M logosu görülse de metal pedal seti opsiyonlar arasına alınmış.


Kaputu altında da farklı tasarım özellikleri görülebilen aracın bu bölümünde de karbon fiber güçlendirme kirişi ve açıkta bırakılan turbo hava emiş boruları şık görünüyor. Bu arada motorun hacmi 3 litreye inerken silidir sayısı da altıya inmiş. İki turbo besleme yardımıyla 431 beygir güç, 550 Nm tork üretebilen ünite her iki modeli de 6 ileri vitesli manuel şanzımanla 0'dan 100 km/s sürate 4.3 saniyede ulaştırabilirken maksimum sürat 250 km/s'te sınırlandırılmış. 7 ileri vitesli, çift kavramalı yarı otomatik şanzımanla 0-100 km/s depar süresi 4.1 saniyeye inen otomobillerin M Sürüş paketiyle maksimum süratleri 280 km/s'e çıkıyor.

Bir önceki nesil modele göre yaklaşık 80 kg hafifleyen M3'ün ortalama yakıt tüketim değeri manuel şanzımanla 8.8 litre/100 km olarak açıklanırken otomatik şanzımanla bu ortalama 8.3 litre/100 km'ye geriliyor.

Yazar:  Onur Koray
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2014, 01:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER