BMW hisseleri emisyon değerleri yüzünden %10 düştü

BMW'nin bir modelindeki dizel moton emisyon rakamlarının AB standartlarından 11 kat daha yüksel olduğu haberi şirketin hisselerinin yüzde 10 düşmesine neden oldu. BMW konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada yeterli test sonuçlarının ellerinde olmadığını yetkililer ile temasa geçeceklerini bildirdi.

BMW hisseleri emisyon değerleri yüzünden %10 düştü
 Almanya’da işlem gören BMW hisseleri dizel emisyonunun AB standartlardan yüksek çıkması nedeniyle yüzde 10 düştü. Volkswagen ise dizel motor emisyon rakamlarını manipüle ettiği için hakkında soruşturma açılmıştı. Konuyla ilgili olarak Alman Auto Bild’de çıkan bir haberde BMW’nin bir modelindeki dizel emisyon rakamlarının AB standartlarından 11 kat daha fazla havayı kirletici olduğu belirtiliyor.


Bloomberg’deki habere göre BMW’nin emisyon kotasını aşan modeli X3 xDrive 20d

YASADIŞI DEĞİL

Konuyla ilgili olarak Bloomberg’e açıklamalarda bulunan Bankhaus Metzler analisti, “BMW’nin yaptığı yasadışı bir durum değil. Uzun vadede bu tip motorlar kullanan araçlar için endişe duyuluyor” diye konuştu.


BMW hisseleri emisyon haberinin ardından yüzde 10'a yakın düşüş yaşadı. 


Bild haberi okurlarına böyle duyurdu.

BMW'DEN İLK AÇIKLAMA
Konuyla ilgili olarak BMW'den yapılan açıklamada emisyon testleriyle ilgili olarak ellerinde yeterli sonuç bulunmadığı belirtirken şirket test sonuçlarıyla ilgili manipülasyon yaptığı iddialarını reddetti. Firma, "Yetkililerle en kısa süre içerisinde temasa geçeceğiz" açıklamasında bulundu.
Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2015, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER