BMW, elektrikli araç üretimine hız verecek

Son zamanlarda ünlü otomotiv üreticileri, yeni planlarını tek tek açıklayıp hayata geçirmeye hazırlanıyor. Elektrikli araç piyasası gün geçtikçe hareketlenmeye devam ediyor. Öte yandan bazı ülkelerin gelecek yıllarda fosil yakıtlı araçları yasaklaması ve tamamen elektrikli araçlara geçiş stratejileri de bu durumu iyice körüklüyor.

BMW, elektrikli araç üretimine hız verecek

BMW, elektrikli araç üretimini %54 oranında yükseltmeyi hedefliyor.

Şirket yaptığı açıklamada Leipzig fabrikasına 300 milyon euroluk yatırım yapacağını ve bu sayede yıllık üretim kapasitesini ise yıllık 100 bin adede çıkarmayı planladığını duyurdu.

Yapılan açıklama tam olarak şu şekilde:

"Fabrikadaki faaliyetlerin ana odak noktası, yıllık üretim kapasitesini 100 bin adede çıkarmak. Şu anda 250 bin olan değer 2020'den itibaren 350 bine yükselecek. BMW i modellerinin üretimindeki artış talepteki artışı karşılamak için günde 130'dan 200 birime çıkıyor. "

Bahsedilen elektrikli araçlar içinde BMW i3 ve BMW i8 de var. Hans-Peter Kemser durumla ilgili olarak, "Diğer yerlerde BMW i3 ve BMW i8'in mevcut üretimi etkilenmeden devam edecek. Fakat uzun vadede Leipzig giderek daha da gelişecek. Dijitalleşme fırsatlarından yararlanıyor. Tek bir montej hattında her tür parça birlikte üretilecek ve araç üretimi böylece daha esnek olacak"  diye konuştu.


 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2018, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER