Audi Q8 Detroit Otomobil Fuarı'nda ortaya çıktı

Güçlü Alman markası Audi Q8 modeliyle Detroit Otomobil Fuarı'nda yerini aldı. Keskin hatları ve motor seçenekleriyle sunulan araç Audi sevenlerin yakın markajında yer aldı.

Audi Q8 Detroit Otomobil Fuarı'nda ortaya çıktı

Her çıkardığı otomobil modeli ile iddasını koruyan Audi bu kez Detroit Otomobil Fuarı'nda Audi Q8 modeliyle görücüye çıktı. Dizel ve turbo benzinli olarak sunulan aracın motorları ikiye ayrılıyor. Hibrit modelinin de olması beklenen Q8'in V6 ve V8 motor seçenekleri bulunuyor. Bu sisteminin yanı sıra dizaynıyla da dikkat çekecek olan araç için tasarım şefi March Lichte SUV modellerinin en üst sırasında yer alacağını, bu aracın Porsche Cayenne ve Bentley Bentayga modellerine rakip olacağını ifade etti.

"KARAKTERİSTİK KİMLİK"
Lichte aynı zamanda Audi Q8'in sportif yapı da olduğunu belirterek "Önümüzdeki süreçten itibaren kullanıcılara sunacağımız her Audi modeli kendi karakteristik kimliğiyle birlikte gelecek, gerek dış gerek iç tasarım için bunu söyleyebilirim." ifadelerini kullandı. Bu da Audi'nin benzersiz bir tasarım ve konfor ile kullanıcıları yine kendine çekecek yapıda olduğunu ortaya koydu. Keskin çizgileri olan yapısıyla Fuar'da kullanıcıların karşısına çıkan aracın hibrit ve E-tron versiyonuyla birlikte otonom sürüş sistemi, 4 koltuk, OLED ekranlı olarak pazara sunulması bekleniyor. Aracın üretime neredeyse hazır olduğu belirtilirken SUV tarzının en üst segmentinde bir genişlikte olacağı ifade ediliyor.

KONSEPT OTOMOBİL
Audi'nin konsept modeli olarak sunulacak olan Q8'den sonra Q4 ve Q6 modelinin de sunması bekleniyor. Fakat Q8 modeli sahini olmak isteyenlerin bir süre daha beklemesi gerekiyor, tasarımcı Lichte'nin açıklamalarına göre araç 2018 yılında satışa çıkacak. Aracın motor sistemlerine bakılırsa en düşük beygir gücünün 429-600 olacağı düşünülüyor. Detroit Otomobil Fuarı’nın gözdelerinden biri olan aracın 3 litre dizel TDİ ve 2.0 litre TFSİ benzinli ünitesi olması da ihtimaller arasında yer alıyor. Q serisinin  çift sayılı ilk versiyonu olan Q8'in daha sonrada çift sayı ile üretime devam edeceği belirtildi. SUV sınıfında 2006 yılında Q7 modeli ve Cenevre Otomobil Fuarı'nda A5 Coupe ile modellerini daha da genişletti. 1969 yılında kurulan Audi 9 ülkede 11 üretim tesisi bulunduruyor. Volkswagen grubunun markası olan Audi 30 yıl içerisinde gücüne güç katarak birçok model üretti. Ürettiği araçlar ile 24 saat süren Le Mans yarışını dört kez kazandı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER