Mercedes ve Aston Martin işbirliği yaptı

Alman Mercedes Benz ve İngiliz Aston Martin’in uzun süredir işbirliği yapacağı konuşuluyordu.

Mercedes ve Aston Martin işbirliği yaptı
 2008 yılından bu yana tam 5 yıldır Maybach ve Lagonda markalarının iki şirket ortaklığında geliştirileceği söyleniyordu ancak ardından anlaşma iptal olmuştu. Geçen Temmuz ayında ise iki otomobil üreticisi işbirliği yapmak için masaya oturmuşlardı. Şimdi ise anlaşmada resmi aşamaya gelindi.
Duyurulan anlaşmaya göre Mercedes Benz AMG, muhtemelen İngiliz markanın yenilenen lüks Vantage modelinde kullanılan 4.7 litrelik V8 motorun yerine geçecek olan yeni bir V8 motorun üretimini gerçekleştirecek. Bu ortaklık tıpkı Mercedes Benz AMG ile Pagani arasındaki ortaklığa benzeyecek. Ortaklık dahilinde Daimler, Aston Martin’in %5 hissesine sahip olacak ve markanın yönetim kurulunda gözlemci konumunda bulunacak.

İki şirket arasında elektrik ve elektronik sistemleri tedarik edilmesi de gelecekteki ortaklık alanları arasında yerini aldı. 

İşte iki şirketin ortak yayınladığı basın bildirisi:

“Aston Martin Lagonda Ltd. ve Daimler AG şirketleri arasında imzalanan anlaşmaya göre Aston Martin ve Mercedes Benz AMG GMBH arasında teknik ortaklığa varılmıştır. Bu ortaklığa göre Mercedes Benz AMG, Aston Martin markasının gelecek modellerinde kullanmak üzere yüksek performans ve yakıt ekonomisini buluşturan yeni V8 motorlar geliştirecektir. Teknik anlaşma çerçevesinde Daimler şirketi Aston Martin hisselerinin %5’ine sahip olacak, ancak yönetim kurulunda söz hakkına sahip olmayacak, gözlemci konumunda bulunacaktır. Bu anlaşma Aston Martin kalitesi ve felsefesinden çıkmadan markanın, Daimler gibi güçlü bir şirketin geliştireceği motorlar ile gelecek modellerde daha yüksek performans ve yakıt verimliliği sunmasını sağlayacaktır.”
Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2013, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER