Nissan X-Trail 1.6 dCi Platinum Premium X-Tronic

Nissan'ın son yıllarda Avrupa pazarında tam bir hit haline gelen modeli Qashqai, markanın diğer SUV modellerini de etkileyecek gibi görünüyor. Türkiye dışında hala sunulan Pathfinder'ın bazı tasarım detaylarına sahip olan bu aracın büyük kardeşi X-Trail'in de yeni nesilde ailenin genel hatlarına kavuşması sürpriz olmadı.

Nissan X-Trail 1.6 dCi Platinum Premium X-Tronic

Nissan'ın son yıllarda Avrupa pazarında tam bir hit haline gelen modeli Qashqai, markanın diğer SUV modellerini de etkileyecek gibi görünüyor. Türkiye dışında hala sunulan Pathfinder'ın bazı tasarım detaylarına sahip olan bu aracın büyük kardeşi X-Trail'in de yeni nesilde ailenin genel hatlarına kavuşması sürpriz olmadı.

18 Şubat 2015 Çarşamba 20:44
2112 Okunma
Nissan X-Trail 1.6 dCi Platinum Premium X-Tronic
 İlk örnekleri 2000 yılında ortaya çıkan X-Trail 2005 model yılına girerken küçük bir makyaj operasyonu geçirdi. Köşeli görünüme sahip gövdesini koruyan otomobilin 2007 yılında üretilmeye başlanan ikinci nesil modelleri dışarıdan bakıldığında yeni nesilden çok ikinci bir makyajı andırırken bu aracın da elden geçirilmiş örnekleri 2010 yılında tanıtıldı. 2013 yılında yüzünü gösteren üçüncü nesil X-Trail çok daha yuvarlak hatlı tasarımıyla dikkat çekerken aynı otomobil Kuzey Amerika'da Nissan Rogue'un ikinci nesil modeli oldu.


Dış Mekan


Önden bakıldığında büyük bir Qashqai'yi andıran X-Trail'in köşeli farları ve ortasında büyük bir "V" bulunan panjuru Nissan ailesine mensup olduğunu belli ederken tamponun alt kısmında yuvarlak sis farları, siyah renkli korumalar ve metalik koruma barı görülebiliyor. Şişkin ön çamurluklar ve bombeli kaputun görünümü de kaslı duruşu güçlendiriyor.

Qashqai'de de sunulan 19 inç çaplı jantlar, siyah renkli plastik kapı altı korumaları, kromajlı kapı kolları, metal tavan rayları ve ince sinyaller eklenmiş yan aynalar yan görünümde dikkat çeken detaylar olarak sayılabilirken arkada büyük bir spoiler, D sütunu arkasında görülen deflektörler, bagaj kapağına doğru uzayan stoplar, alt bölümü siyah plastik korumayla kaplanan tampon ve bu alanda göze çarpan reflektör ve merkezi sis farı geriye kalan özelliklerden bazıları.

Aslında boyutlarına bakarsak önceki nesil örneklerinden büyük olmadığını görebileceğimiz X-Trail'in boyu, 4.640 mm, genişliği 1.830 mm, yüksekliği 1.715 mm ve aks mesafesi de 2.705 mm olarak açıklanıyor. Taban yüksekliği 210 mm olan otomobilin yaklaşma açısı 18.1, uzaklaşma açısıysa 26.5 derece.İç Mekan


Yaşam alanına geçildiğinde küçük kardeş Qashqai ile olan benzerlik bir üst düzeye geçiyor. Geniş kapı içi cepleri, yuvarlak hatlı ve kromajlı kapı kolları, merkezi kilit, yan cam ve ayna kumandaları bu modelde de kullanılırken metal görünümlü süslemelere sahip çok fonksiyonlu, üç kollu direksiyon simidi, ortasına renkli bir bilgi ekranı yerleştirilen gösterge tablosu, köşeli bir tasarım sunan havalandırma ızgaraları, dokunmatik ekrana sahip navigasyon ekranı ve çift bölgeli, tam otomatik havalandırma sisteminin kumandaları gibi detaylar da tanıdık.

Direksiyon simidinin solunda gösterge paneli ışık şiddeti ve kilometre sıfırlama düğmesi görülürken daha aşağıda ESP, elektrikli bagaj kapağı, Eco modu, park sensörleri ve start-stop kumanda düğmeleri dikkat çekiyor.

Vites konsolunun ön bölümünde USB, Aux ve 12 Volt girişleriyle birlikte küçük bir tepsi ve elektronik park freni düğmesi bulunurken deri bir topuza sahip vites kolu, kapatılabilen havalandırma ızgaralarına sahip bir çift bardaklık, küçük bir cep ve koltuk ısıtma düğmeleri kol dayanağına kadar uzanıyor. Bu parçanın altındaysa büyük bir gözle birlikte ikinci 12 Volt soketi yer alıyor.

Arka kapıları içerisinde küçük çeplere yer verilen X-Trail'in bu bölümü için ayrı havalandırma ızgaraları bulunurken ikinci sıra koltuğun ileri geri kaydırılıp sırt açılarının ayrı olarak ayarlanabilmesi hoş bir özellik. Kullanılmadığında bagaj zeminine gizlenebilen 3. sıra koltuklar için arka çamurluklar üzerinde iki bardaklık ve büyük bir cep sunulmuş.

Elektrikli bagaj kapağına sahip olan aracın üç sıra koltuğu da kullanımdayken 135 litre hacim sunan bagajı, üçüncü sıra katlanmış ve ikinci sıra da en geriye kaydırıldığında 445 litre hacme sahip. İkinci sıranın da katlanmasıyla birlikte 1.982 litre yükleme hacmi kullanıma sunuluyor.Konfor


X-Trail'in büyüklüğünden beklenen bir özellik olan konfor konusunda sıkıntı yaşanmaması olumlu. Süspansiyon sistemi Qashqai'ninkinden yumuşak olan otomobilin darbe emişi başarılı. Küçük kardeşinin 19 inç çaplı jantlarını kullanıyor olsa da 225/55 ölçülerindeki lastikleri daha geniş yanaklara sahip olan X-Trail küçük darbeleri de bu sayede iç mekana daha az aktarıyor.

Lastik sesi izolasyonu başarılı olan aracın rüzgar sesi koruması da segmentinin seviyesini tuttururken düşük süratlerde motorun sesi iç mekana alınıyor. Yükselen süratle birlikte arka planda kaybolan ses otoyolda, araç zorlanmadığı sürece duyulmuyor.

Konfor donanımı zengin olan test aracında deri döşeme, elektrikli ön koltuklar, sürücü koltuğu bel destek ayarı, elektrikli cam ve yan aynalar, elektrokrom iç ayna, açılabilir panoramik cam tavan, elektrikli bagaj kapağı, USB ve Aux girişlerine sahip ses sistemi, SD kart yuvası, Bluetooth bağlantısı, çift bölgeli otomatik havalandırma sistemi, çok fonksiyonlu direksiyon simidi, hız sabitleyici ve sınırlandırıcı, şerit takip sistemi, yol bilgisayarı, dokunmatik ekranlı navigasyon sistemi, ileri geri kaydırılıp sırt açısı ayarlanabilen ikinci koltuk sırası, ön ve arka park sensörleri, far ve yağmur sensörleri, arka koltuk için havalandırma ızgaraları, anahtarsız giriş ve çalıştırma, trafik işareti tanıma sistemi, otomatik park yardımcısı, ön, arka ve yan aynalarda kameralar, far yıkama, ısıtmalı ön koltuklar ve otomatik far yükseklik ayarı bulunuyordu.

Geniş oturma alanı sunan ön koltuklarda sorunu bulunmayan X-Trail'in ikinci koltuk sırasının değişken yapısı burada bir salon konforu sunulmasını sağlıyor. Açık renkli döşemeler ve panoramik cam tavan da ferahlık hissini olumlu yönde etkiliyor. Baş ve omuz mesafeleri yeterli seviyede olan 3. koltuk sırasında sunulan diz mesafesi sadece ikinci sıra öne kaydırılınca makul seviyeye ulaşıyor ki bu sefer de orta sıranın sunduğu diz mesafesi azalıyor.

7 ileri vitesli manuel kullanıma olanak tanıyan sürekli değişken oranlı otomatik şanzımanla (CVT) donatılan test aracında bu ünitenin daha önce testime konuk olan Toyota Auris'te olduğundan biraz daha farklı çalıştığını gördüm. Teknik olarak bir vites geçişi olmasa da sürüş zevki adına Nissan, gaza orta seviyede basıldığında arada ufak da olsa devir düşürme işlemi yapıyor. Bunun dışında değişen bir vites olmadığından sunulan konfor seviyesi çok başarılı.Sürüş


Boş ağırlığı 1.600 kg'ı bulan X-Trail sportif sürüşler için geliştirilmediğini daha ilk kilomtrelerde belli ediyor. Yumuşak sayılabilecek bir süspansiyon sistemine sahip olan aracın lastiklerinin yanakları da Qashqai'ninkinden daha geniş tutulduğundan ani direksiyon hareketlerinde yaşanan yana yatma daha belirgin.

Sahip olduğu sayısız güvenlik sistemi sayesinde tehlikeli durumlara düşmeyen otomobil ESP kapatıldığında bile sınırlarını kolayca belli ediyor. Zorlandığında yaşanan önden kayma küçük gaz pedalı hareketleriyle aracın arkasını bırakmasına bile vesile olabiliyor ki bu da direksiyonda heyecan arayanları sevindirecektir.

Hıza duyarlı direksiyon sistemi biraz hissiz olan X-Trail'in direksiyon sertliği de konfor odaklı. Şanzımanın sürekli değişken oranlı olması tam gaz hızlanmalar sırasında motor devrini 4.500-5.000 arasında tutarken manuel moda alındığında ortaya çıkan 7 ileri oran dinamik sürüşlerde sürücüye yardımcı oluyor.

Kardeş firma Renault ile paylaşılan ve daha önce Qashqai'de de deneme imkanım olan 1.6 litre hacimli turbo Diesel motoru 130 beygir güç, 320 Nm tork üretebilen otomobil CVT şanzımanıyla 0'dan 100 km/s sürate 11.4 saniyede ulaşabilirken maksimum sürati 180 km/s'i buluyor.

Otoyolda yapılan sakin sürüşlerde ortalama yakıt tüketimi 6 litre/100 km seviyesinin altına indirilebilen X-Trail'in test ortalamasıysa 7.7 litre/100 km olarak gerçekleşti.Fiyat/Donanım


Türkiye'de tek motor seçeneğiyle satışa sunulan X-Trail'in 6 ileri vitesli manuel şanzıman ve Visia donanım paketli giriş versiyonu 99.990 TL'den başlayan fiyata sahip. Sky Pack isimli donanım paketinden itibaren 10.000 TL fiyat farkıyla sunulan CVT'ye kavuşan araç teste katılan Platinum Premium paketi de eklenince 136.990 TL seviyesine çıkan başlangıç fiyatlarına sahip.

Opsiyonel donanım yerine işi donanım paketleriyle halletmeyi seçen Nissan bu sayede sunabildiği bütün donanımları Platinum Premium pektine sığdırmış. Dolayısıyla test aracında yer alan deri döşeme, elektrikli ön koltuklar, sürücü koltuğu bel destek ayarı, 19 inç çaplı jantlar, elektrikli cam ve yan aynalar, elektrokrom iç ayna, açılabilir panoramik cam tavan, elektrikli bagaj kapağı, USB ve Aux girişlerine sahip ses sistemi, SD kart yuvası, Bluetooth bağlantısı, çift bölgeli otomatik havalandırma sistemi, çok fonksiyonlu direksiyon simidi, kör nokta uyarısı, hareketli nesne algılama sistemi, sürücü yorgunluk uyarısı,elektrikli park freni, öne, yan ve perde hava yastıkları, hız sabitleyici ve sınırlandırıcı, şerit takip sistemi, yol bilgisayarı, dokunmatik ekranlı navigasyon sistemi, ileri geri kaydırılıp sırt açısı ayarlanabilen ikinci koltuk sırası, ön ve arka park sensörleri, far ve yağmur sensörleri, arka koltuk için havalandırma ızgaraları, anahtarsız giriş ve çalıştırma, start/stop, trafik işareti tanıma sistemi, otomatik park yardımcısı, ön, arka ve yan aynalarda kameralar, far yıkama, ısıtmalı ön koltuklar ve otomatik far yükseklik ayarı gibi kalemlerin tamamı pakette standart olarak bulunuyor.Sonuç


Üçüncü nesil modelleriyle birlikte Nissan'ın genel marka yüzüne kavuşan X-Trail, Qashqai'nin büyük kardeşi olduğunu iyice belli ediyor. Sunulan tek motor seçeneğiyle performans anlamında harikalar yaratmıyor olsa da tüketimi makul seviyede kalabilen aracın üst donanım paketinde yer almayan donanım bulmak zor.

Qashqai'ye oranla büyüyen boyutları ek iç hacim ve kısa süreli kullanımlar için uygun ek bir koltuk sırası olarak geri dönen aracın sunduğu konfor seviyesi de küçük kardeşe oranla daha üst seviyede. Özellikle ikinci koltuk sırasında sunulan geniş hacim Qashqai'yi dar bulanları rahatlıkla kendisine çekecektir.

Yazı ve Resimler:  Onur Koray
Son Güncelleme: 18.02.2015 20:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.