BMW 320d Gran Turismo Modern detaylı inceleme

Otomobil segmentleri son yıllarda Alman üreticilerin oyun alanına döndü.

BMW 320d Gran Turismo Modern detaylı inceleme

Otomobil segmentleri son yıllarda Alman üreticilerin oyun alanına döndü.

18 Kasım 2013 Pazartesi 22:45
18465 Okunma
 BMW 320d Gran Turismo Modern detaylı inceleme
Dört kapılı coupé, küçük elektrikli hatchback ve kompakt crossover derken şimdi de sıra başarılı satış rakamlarına ulaşmış ve tanınmış araçların farklı gövde şekillerini tanıtmaya geldi.

Bu araçlardan birisi olan BMW 3 Serisi GT, büyük kardeşi 5 Serisi GT'nin ayak izlerinden gidiyor. Audi'nin A5 Sportback modeliyle segmente kattığı hatchback yapıyı kullanan bu BMW'de Ingolstadt merkezli üreticinin hedeflediği sportiflikten çok arka kısım değişkenliğine ağırlık verildiği görülebiliyor.


Dış Görünüm


3 Serisi'nin hatchback versiyonu olsa da Gran Turismo aslında oldukça farklı bir otomobil. Sedan kardeşinden 200 mm daha uzun olan aracın genişlik ve yüksekliği de daha fazla. Tasarımda da farklı detaylara sahip olan GT'de ön panjura yakın kısımları daha kalın farlar, ön çamurlukların arkasına eklenen solungaçlar ve çerçevesiz camlara sahip kapılar gibi değişiklikler bulunuyor.

Arka kısmı diğer 3 Serisi modellerinden çok daha farklı görünen otomobilde büyük kelebek camları, büyük bagaj kapağı ve elektrikli bir motor sayesinde açılabilen spoiler bulunurken kromajlı egzoz çıkışı ve LED stoplar diğer modellerde de görülebiliyor.

Aracın donanım paketinde yer alan ve farklı görünüm sunan detaylarsa ön panjur, tampon ve solungaçlar etrafında görülebilen mat alüminyum parçalar ve 18 inç çaplı jantlar olarak sıralanabilir.


İç Mekan


Çerçevesiz camlara sahip kapılar açıldıktan sonra metal kapı eşik çıtalarının üzerinden geçilerek ulaşılan iç mekanda açık renkli döşeme ve plastikler kullanılmış olması ferahlık hissini artırmış. Kapı içlerinde ahşap ve metal kaplamalar kullanılan otomobilin sürücü kapısı içinde cam ve ayna kumandalarının yanında spoiler açmaya yarayan düğme de bulunuyor. Ön kapılar büyük kapaksız gözlere de ev sahipliği yapıyor.

Ön panel tasarımı kardeşlerinden alınan otomobilin far ayarları direksiyonun sol tarafında bulunurken sade bir tasarıma sahip gösterge panelinin alt kısmı dijital. Çok fonksiyonlu direksiyon simidi üç kollu ve deri kaplı olan aracın orta konsolunun üst kısmında sabit bir bilgi ekranı yer alıyor. Dörtgen havalandırma ızgaralarının altında ses ve havalandırma sistemi kumandaları görülebilirken vites konsolunda küllük, kapağı çıkartılabilen bardaklık, ESP ve sürüş modu seçim düğmeleri, joystick şekilli vites kolu, iDrive kumanda düğmeleri, deri kaplı el freni kolu ve kol dayanağı bulunuyor.

Direksiyon simidinin sağına yerleştirilen motor çalıştırma/durdurma düğmesinin üzerinde start/stop kumandası da yer alırken ses sisteminde kullanılan kanal seçme düğmelerinin üzerlerine gelindiğinde renkli ekranda kayıtlı radyo frekansının görülebilmesi güzel bir özellik. Kanala geçmek için düğmeye basılması yeterliyken geçmek istenmiyorsa parmağınızı düğmeden çekmeniz yeterli. Küçük sayılabilecek bir hacim sunan kol dayanağının içerisinde Aux ve USB girişleri bulunuyor.


110 mm artan aks mesafesi sayesinde arka koltuklarda bir üst sınıfı kıskandıran diz mesafesi sunan 3 Serisi GT'de bu kısımda bacak bacak üstüne atılabiliyor. Omuz ve baş mesafesi segment standartlarında olan otomobilin bu kısmında havalandırma kanalları, katlanabilir üç kafalık ve ön kısmında bardaklıklar bulunan kol dayanağı görev yapıyor. Arka kapı cepleri çok büyük olmasa da yarım litrelik pet şişeler için özel bölmeler sunulması olumlu.

Elektrikli güneş perdesine sahip açılabilir panoramik tavan da ferahlık hissini artırsa da otomobilin asıl ilginç yanı bagaj bölmesi. 520 litre hacimli bagajı üç parçalı olarak katlanabilen arka koltuk sırtlıkları sayesinde kademeli olarak 1.600 litreye genişletilebilirken bu sırtlıklar, X1'de olduğu gibi farklı açılarda sabitlenebilme özelliği de sunuyor. Bagaj zemini altında büyük gözler sunan aracın eşik kısmında metal kaplamalar kullanması da plastik çizilmelerine karşı alınmış şık bir önlem. Bagaj kapağının elektrikli olarak açılıp kapanabilmesi bu segmentte zor görülen lüks bir donanım olsa da bu donanım nedeniyle kapağın yeterince yükseğe açılmaması kafalara dikkat edilmesini gerektiriyor. Çoğu araçta yeterli olmayan bagaj aydınlatması bu otomobilde kullanılan uzun LED üniteleriyle inanılmaz bir seviyeye ulaşmış.


Konfor


3 Serisi GT'nin sadece farklı görünüm sunan bir model olmadığını gösteren bir bölüm de konfor. Orta sertlikte ayarlanmış süspansiyon sistemi ve 225/55-18 ölçülerindeki lastikler yol üzerindeki bozuklukların iç mekana makul bir şekilde iletilmesine yardımcı oluyor. Motoru ısındıktan sonra benzinli bir ünite gibi ses çıkarmaya başlayan aracın çerçevesiz yan camlarından rüzgar sesi almaması başarılı. Yol sesi alma konusunda da sınıfı standartlarını yakalayan aracın motor sesinin çok bastırılmaması da bilinçli bir seçimmiş gibi görünüyor.

Manuel ayarlı ön koltuklarda geniş oturma yüzeyleri sunan 3 Serisi GT'nin konfor donanımı da dikkat çekici. Yükseklik ve derinliği ayarlanabilen çok fonksiyonlu direksiyon simidi, hız sınırlandırma, parçalı deri döşeme koltuklar, çift bölgeli tam otomatik havalandırma sistemi, yol bilgisayarı, panoramik cam tavan, ön ve arka kol dayanakları, elektrikli bagaj kapağı, yağmur ve far sensörleri, USB ve Aux girişlerine sahip, MP3 çalabilen müzik sistemi, elektrikli cam ve aynalar, arka park sensörleri ve elektrokrom iç ayna bu donanımlardan bazıları.

Otomobilin en başarılı konfor unsuruysa şüphesiz 8 ileri vitesli otomatik şanzımanı. Daha önce paylaştığım X1 xDrive20d ve 316i testlerinde de karşıma çıkan, geçişleri hissedilmeyen ünite farklı sürüş modlarına farklı tepkiler verebilecek şekilde programlanmış. Start/stop sistemiyle de başarılı bir şekilde entegre edilen şanzıman manuel kullanıma da izin veriyor.

Bu sınıfta konforun tanımı olabilecek özelliklere sahip olan arka koltuklarda havalandırma ızgaraları, katlanabilir kol dayanağı ve bardaklıklar sunulsa da asıl önemli özellik inanılmaz diz mesafesi. Boyu 1.80 m olan dört kişiyi yolculuk ederken arka koltuk yolcularının bacak bacak üstüne atabilmesi etkileyici.


Sürüş


BMW modellerinden çok şey beklenen konuya geldik. Pek de sürpriz olmayan bir şekilde 320d GT de bu kategoride oldukça başarılı. Arkadan itiş sistemine sahip olan aracın 1.650 kg'lık ağırlığı ani direksiyon hareketlerinde sedan modelde olduğundan daha fazla salınıma neden olsa da ESP tehlikeli durumlara girmeden kontrolü sağlayabiliyor.

3 Serisi GT'nin limitlerini bulmak sedanınkinden biraz daha zor. Bunun yanında ESP kapatılıp bu limitler daha dikkatli bir şekilde test edildiğinde eğlenceli anlar yaşanması muhtemel. Otomobilin sahip olduğu yüksek tork değeriyle manuel ve sport kullanım modlarında motor devrini yüksek tutabilen şanzıman otomobilin kontrolünü sağlamak için çok uyumlu bir şekilde kullanılabiliyor.

İç mekanında da sportif dokunuşlar göze çarpan 3 Serisi GT'de kullanılan direksiyon sistemi, arkadan itiş sisteminin de avantajıyla sürücüyü net biçimde bilgilendirebiliyor. Yükseklik ve derinlik ayarlı bu parça aynı zamanda kalın ve küçük çaplı bir simide de sahip. Gaz pedalı yere sabitlenen otomobilin ön koltuklarının sırtlıklarında başarılı yan destekler sunuluyor.

Daha önce X1 xDrive20d testimde karşılaştığım 2 litre hacimli turbo Diesel motoru 184 beygir güç, 380 Nm tork üretebilen 320d Gran Turismo 8 ileri vitesli otomatik şanzımanıyla 0'dan 100 km/s sürate 7.9 saniyede ulaşabilirken maksimum sürat 226 km/s olarak açıklanmış.

Start/stop sisteminin sık ve uzun süreli devrede olduğu şehir içi sürüşlerinde yakıt tüketim ortalaması 5.5 litre/100 km'nin altına inebilen araç sabit süratli otoyol kullanımlarında bu ortalamayı 5 litre/100 km seviyesine kadar düşürüyor. Yüksek süratli otoyol ve düşük süratli şehir kullanımlarını da kapsayan testimde genel ortalamanın 6.9 litre/100 km olmasıysa ağırlık ve performans seviyesi düşünüldüğünde başarılı.


Fiyat/Donanım


Fiyatı Avrupa pazarında oldukça makul olan 320d Gran Turismo'nun Türkiye paketiyle ülkeye giriş fiyatı 27.000 Euro. Metalik bej gövde rengi için 868 Euro(+vergiler) istenirken Türkiye paketinde 8 ileri vitesli otomatik şanzıman, velur paspaslar, üç kollu, deri direksiyon simidi, elektrokrom iç ayna, arka park sensörleri, ön sis farları, karter koruması, yağmur sensörü ve aydınlatma paketi yer alıyor.


Modern Line paketinde sunulan 18 inç çaplı jantlar, ahşap kaplama ve parlak krom iç mekan kaplamaları için 1.920 Euro(+Vergiler) istenirken mat alüminyum dış kaplamalar (207 Euro + vergiler), elektrikli panoramik cam tavan (1.550 Euro + vergiler), far yıkama sistemi (280 Euro + vergiler), otomatik yükseklik ayarlı bi-xenon farlar (734 Euro + vergiler), çift bölgeli, dijital göstergeli tam otomatik havalandırma sistemi (672 Euro + vergiler), hands free ve USB bağlantısı (310 Euro + vergiler) ve gelişmiş gösterge paneli (176 Euro + vergiler) diğer opsiyonel donanımlar arasında.

Bütün opsiyonlarla birlikte bile fiyatı 34.000 Euro seviyesine ulaşan aracı Türkiye'nin astronomik vergileriyle karşı karşıya getirdiğimizde ortaya 73.000 Euro'luk bir etiket çıkıyor.


Sonuç


İtiraf edeyim, BMW'nin 5 ve 3 Serisi modellerine GT versiyonları eklendiğinde bu araçların gerekliliği konusunda şüphelerim vardı. Bu modellerin hatchback versiyonları gibi görünseler de aslında çok daha fazlasını sunan otomobiller alışılmış sedan ve station wagon gövde seçeneklerini yeterince farklı bulmayan insanlar için mantıklı bir seçim.

Olayın sadece tasarım farklılığıyla kalmasını istemeyen BMW 3 Serisi GT'ye çok daha değişken bir bagaj bölmesi ve inanılmaz diz mesafesi sunan arka koltuklar da ekleyerek potansiyel müşteri listesini genişletmiş. Tüketim ve performans alanlarında da oldukça başarılı olan aracın en büyük olumsuzluğu ülkenin korkunç vergileri nedeniyle olması gerekenin iki katına çıkan fiyatı.


Fotoğraflar


Test sırasında çektiğim fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.
İnceleme ve fotoğraflar için Agamemnon'a teşekkürler...
Son Güncelleme: 18.11.2013 22:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.